Bazı şeftali (Prunus persica L.) çeşitlerinin Erzincan ovasına adaptasyonu ve performanslarının belirlenmesi
Determination of adaptation and performance of some peach (Prunus persica L.) cultivars to Erzincan plain
  1. Tez No: 299811
  2. Yazar: HAKAN MURAT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ERCİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Şeftali (Prunus persica L.) farklı iklim şartlarına uyum sağlayabilen meyve türlerinden biridir. Ülkemizde de ılıman kuşak yanında subtropik şartlarda da yetiştirilebilmektedir. Bu çalışma bazı şeftali çeşitlerinin Erzincan ovasına adaptasyon durumlarının belirlenmesi amacıyla 2009-2010 yılları arasında yürütülmüştür. Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü arazisinde 12 şeftali çeşidi (Blake, Cardinal, Cresthaven, Dixired, Early Red Free, Glo Haven, J.H. Hale, Loring, Monroe, Red Haven, Red Globe, ve S. Late Red) ile kurulu olan bahçede, çeşitlere ait fenolojik ve pomolojik özellikler belirlenmiştir. Şeftali çeşitlerinde tam çiçeklenme 27 Nisan ile 4 Mayıs tarihleri arasında, ilk hasad Early Red Free çeşidinde 19 Temmuzda, son hasad ise Monreo çeşidinde 13 Eylül' de gerçekleşmiştir. Loring çeşidi 253,33 g meyve ağırlığı ile ilk sırada yer alırken, bu çeşidi meyve ağırlığı bakımından Monreo (215,87g), S. Late Red (190,34g) ve Red Globe (182,51g) çeşitleri takip etmiştir. Ağaç başına verim bakımından ise Blake (37,29 kg/ağaç) ve Red Haven (33,76 kg/ağaç) çeşitleri ilk sırada yer almışlardır. Yapılan analizler ve değerlendirmeler sonucu; Red Haven, Blake, Red Globe ve Loring çeşitlerinin bölge için uygun çeşitler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Peach (Prunus persica L.) one of the fruit species that can be adopted different climatic conditions. It has been growing both subtropical and and temperate regions in Turkey as well. This study has been carried out between 2009 and 2010 years aimed to determine adoptation of peach cultivars to Erzincan plain. An experimental orchard established previously with 12 peach cultivars (Blake, Cardinal, Cresthaven, Dixired, Early Red Free, Glo Haven, J.H. Hale, Loring, Monroe, Red Haven, Red Globe, S. Late Red) in Erzincan Horticultural Research Institute and several phenological and pomological characteristics of 12 peach cultivars has been searched. Full blooming was observed between 27 April and 4 May considering cultivars in both year. The first harvest was done on cv. Early Red at 19 July while the last harvest done on cv. Monroe at 13 September. The cv. Loring overall experiment gave the heaviest fruits with average 253.33 g followed by Monroe (215,87g), S. Late Red (190,34g) and Red Globe (182,51g) cultivars, respectively. In terms of yield per tree, the cultivars Blake (37,29 kg/tree) and Red Haven (33,76 kg/tree) were the most productive cultivars. Considering overall evaluation of all serched parameters, it is suggested that the cultivars Red Haven, Blake, Red Globe and Loring were found better adoptable performance in the region.