Yüksek riskli over kanser hastalarında MİR-27A-3P düzeyinin araştırılması
Investigation oMİR-27A-3P level in HİGH risk ovarian cancer patients
- Tez No: 647929
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kadınların çoğunda yumurtalık kanseri tanısı, erken evrede asemptomatik olması ve yeterli erken teşhis tarama yöntemlerinin bulunmaması sebebiyle ileri evrede koyulmaktadır. Yumurtalık kanserinin erken tanısı, tedavisi ve takibi için hastalığın moleküler patogenezinin açıklanması gerekmektedir. Bu sayede yeni biyolojik belirteçlere gereksinim duyulmaktadır. MikroRNA'lar, posttranskripsiyonel seviyede gen ekspresyonunu düzenleyen küçük kodlayıcı olmayan 18-25 nükleotid uzunluğunda bir RNA molekülü sınıfıdır. Onkogenezde hücre çoğalmasını, hücre farklılaşmasını ve onkogen veya tümör baskılayıcı olarak apoptozu düzenleyerek çok önemli bir işlevi olduğu gösterilmiştir. Yumurtalık tümörü oluşumunda çok sayıda miRNA'nın ilişkili olduğu gösterilmiş ve bu miRNA genlerinin bazılarının tanı, prognoz ve tedavi için ideal hedefler olabileceği gösterilmiştir. Sunulan tez çalışmasında grubumuz tarafından daha önce yumurtalık kanseri açısından önemli olduğu saptanan miRNA'lar arasından seçilen miR-27a-3p'nin ekspresyon düzeyi, yumurtalık kanserli hastalar ile sağlıklı kişilerin periferik kanında araştırıldı. RT-PCR tekniği kullanılarak yapılan ekpresyon analizleri SPSS v21.0 programı kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi. Mann-WhitneyU testi ve ROC analizi sonucunda sağlıklı kontroller ile yumurtalık kanserli hasta grupları arasında çalışılmış olan miRNA'nın belirgin bir farka sebep olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Most women are diagnosed with ovarian cancer at an advanced stage, as it is asymptomatic at an early stage and lack of adequate early detection screening methods. Molecular pathogenesis of the disease should be explained for early diagnosis, treatment and follow-up of ovarian cancer. In this way, new biological markers are needed. MicroRNAs are a class of small non-coding 18-25 nucleotides in length RNA molecules that regulate gene expression at the posttranscriptional level. It has been shown to have a very important function in oncogenesis by regulating cell proliferation, cell differentiation, and apoptosis as an oncogene or tumor suppressor. A large number of miRNAs have been shown to be associated with ovarian tumor genesis, and some of these miRNA genes have been shown to be ideal targets for diagnosis, prognosis, and treatment. In the thesis study presented, the expression level of miR-27a-3p selected among miRNAs previously determined by our group to be important for ovarian cancer was investigated in the peripheral blood of ovarian cancer patients and healthy individuals. Expression analyzes using RT-PCR technique were statistically evaluated using SPSS v21.0 program. As a result of Mann-WhitneyU test and ROC analysis, it was determined that miRNA, which was studied between healthy controls and ovarian cancer patient groups, caused a significant difference.