Tazminatların vergilendirilmesinin değerlendirilmesi
Evaluating the taxation of compensation
- Tez No: 647936
- Danışmanlar: DR. BEGÜM DİLEMRE ÖDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türk Vergi sisteminde, sisteme henüz yerleşen ve Gelir Vergisi Kanunu'nun 25. maddesinde yer alan tazminat ve yardımların vergilendirilmeden istisna tutulması konusu ülkemizde çok büyük öneme sahiptir. Tahdidi olarak sayılan tazminatların ne şekilde vergilendirileceği, vergilendirmede hangi hususlara dikkat edileceği ve vergilendirme istisnası hallerinden kimlerin yararlanacağı konusunun ayrıca incelenmesi gereklidir. Çalışmamızda, sözünü etmiş olduğumuz Gelir Vergisi Kanunu 25. maddesindeki tüm istisnaları kapsayan vergiden muaf olma halleri genel olarak yer alacaktır. Son yıllarda tazminatların vergilendirilmesi konusunun önemi bir hayli artmıştır. Biz de tezimizde, vergilendirmenin nasıl yapılacağını, vergilendirmenin hangi kanunlardan doğduğunu, vergilendirme istisnalarının öneminin neler olduğunu ve vergilendirmenin ne şekilde yapılması gerektiği konularını inceleyeceğiz. Bu konularda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yazılmış olan örnek özelgeler ile de incelemelerimizi değerlendireceğiz.
Özet (Çeviri)
The recently adopted exemption of compensations and aids under Income Tax Law Article 25 from taxation constitutes great significance in Turkish Tax system. The method by which the compensations provided numerus clausus under the law are taxed, the matters to be taken into account when exercising taxation and the determination of beneficiaries should be assessed in particular. Herein this thesis, the cases of tax-exemptions which include the exemptions under Article 25 of Income Tax Law shall be approached in general. In the recent years, the subject of taxation of compensations rose considerably in importance. Thus, we shall examine the way in which taxation is exercised, the legislations from which taxation is derived, and the importance of tax-exemptions. Regarding these topics, we shall further evaluate our analyses with tax rulings issued by Turkish Revenue Administration.