Framing the everyday resistance in vegan lifestyle
Vegan hayat tarzındaki gündelik direnişi çerçevelemek
  1. Tez No: 647935
  2. Yazar: TUTKU TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA RITTERSBERGER-TILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Aktivizm, şeklini, varlığını çevreleyen her türlü değişikliğin üstesinden gelmek için uyarlayan, sürekli değişen bir fenomendir. Hem Türk hem de yabancı literatürde toplumsal hareketler ve aktivizm üzerine yapılmış akademik çalışmalar, çoğunlukla yapıdaki ilgili değişikliklerle bağlantılı olarak geliştirilmiştir. Kişinin günlük yaşamında yer alma eğilimindeki yaşam tarzı hareketleri gibi nispeten yeni aktivizm yorumları, sosyal hareketi sıradan eylemler ve seçimler yoluyla gerçekleştirir. Yaşam tarzı hareketleri arasında kategorize edilen veganlık, insan olmayan hayvanlara yönelik etik bir ilgi doğrultusunda yapılan günlük seçimlerle hayata geçirilir. Bu bağlamda bu tez, vegan bireyler tarafından somutlaştırılan ve hayata geçirilen direnişin gündelik doğasını ve çağdaş Türk sivil toplumundaki yerini çerçeveleyecektir. Bu amaçla, vegan bireylerin kendi ifadeleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla kaynak olarak toplanmıştır. Bu araştırma ile kişilerin vegan olma kararı ile gündelik yaşam dinamiklerinin nasıl etkilendiği ve hatta bazen de şekillendiği, sonuç olarak da gündelik hayatlarındaki direniş niteliğini ortaya ne şekilde çıktığı incelendi.
Özet (Çeviri)
Activism is an ever-changing phenomena, adapting its shape to overcome whatever changes surrounding it challenges its existence. Academic studies on social movements and activism have been developed mostly in relation with pertinent changes in the structure, both in Turkish and foreign literature. Relatively new interpretations of activism, such as lifestyle movements, tend to take place in one's everyday life, actualizes the movement through seemingly mundane acts and choices. Veganism, categorized among lifestyle movements, is actualized through everyday choices made in line of an ethical concern towards non-human animals. In this regard, this thesis frames the everyday nature of resistance that is embodied and actualized by vegan individuals, and its place in contemporary Turkish civil society. To this end, individuals' own accounts has been considered as source, through semi-structured interviews. With this research, ways in which their everyday life dynamics have been affected and even sometimes shaped by their decision to become vegan, consequently revealing the quality of resistance taking place in the everyday, has been examined.