Türkiye'de şeker pancarı tarımına, şeker üretim, pazarlama ve tüketimine ilişkin politikaların çeşitli yönlerden değerlendirilmesi
- Tez No: 7814
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN IŞIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
173 ÖZET Şeker pancarı, Türkiye'deki elliüç ilde yetiş tirilen önemli bir tarım ürünüdür. Seker ise zorunlu gı da maddesi olup, yaygın bir tüketici grubunu İlgilendirmek tedir. Bu bakımdan, her iki ürünün gelişimi ve' bu ürünle re ilişkin politikalar incelenmeye çalışılmıştır.. Çalışma, onyedi yıllık bir zaman sürecini kapsa makta olup makro düzeydedir. Araştırmaya ilişkin veriler; trend ve regresyon denklemlerine intibak edilerek analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin değerlendirilmesi sonucu,Türki ye'de şekerpancarı ekiliş alanlarının marjinal bölgelere kaydığı saptanmıştır. Ayrıca, inceleme dönemi verim trendi negatif eğimli bulunmuştur. Sözleşmeli pancar yetiştiri ciliği pancar üreticilerine gerekli esnekliği sağlamamakta, çitfçi örgütlenmesi ise TŞFAŞ'nin güdümündeki kooperatif lerce gerçekleştirilmektedir. Şeker pancarına uygulanan fiyat politikası ile pan car üreticisi yeteri kadar desteklenilememiştir. Rakip ü- rün fiyatlarına güre de şeker ptnıcurı fiyat trendi düşük tür. Şeker pancarı ekim alanlarındaki genişleme, primler ve tazminatlar karşısında daha fazla, fiyatlar karşısında daha az duyarlıdır. Pancarın işlenmesi ve değerlendirilmesi konusunda üretim ve kapasite arasında bölgesel uyumsuzluklar belir lenmiştir. Şeker üretimi, iç tüketimi karşılamak amacıyla yapılmaktadır. Şeker üretiminde, pancar şekeri yerine iki me edilecek başkaca bir ürün kullanılmamaktadır.m Şeker fiyatları Dünya piyasalarından yüksektir. Şeker üretimi ile görevli kurum. olan Türkiye Şeker Fabri kaları Anonim Şirketi, monopol bir yapıda olup iç pa zarlama sorunu yoktur. Şeker tüketimi kristal şeker ağır lıklıdır. Kişi başına şeker tüketim Projeksiyonu ile üç alternatif belirlenmiş olup tüketim önemli düzeyde nüfusa' bağlı olarak artmaktadır. Şeker fiyatları, Dünya piyasalarında arz ve ta lebe bağlı olarak dalgalanmakta, Lome protokolü gibi özel antlaşmalarla pazarlanmaktadır. Avrupa Topluluğu şeker politikası, kotalar sistemine dayalı bir fiyat ve pazarla ma garantileri sistemi ile yürütülmektedir. Dünya ve Avrupa Topluluğu pazarlarındaki politika lar da gözönüne alınarak, şeker pancarı tarımına yönelik politikalar, şeker ekonomisi ile birlikte düşünülmelidir. Çözümler, üretici ve tüketicileri bir bütün kabul edip Türkiye ekonomisinin yapısına uygun olarak gerçekleştiri lecek şekilde uygulanmaya konulmalıdır.
Özet (Çeviri)
175 SUMMARY Sugar beet is an important agricultural product produced in 53 provinces öf Turkey. Sugar is however a necassary food and is appeals to a large consumer group. There fore; the development of both sugar beet and pro - duct and the policies related to them been investigated in Turkey. The research covers seventeen years of period at macro level. Collected data of this research hase been analized by fitting with the trend functions and the regression functions., According to the results of the analyses, it has been revealed that the sugar beet cultivation areas have been moved to its marginal regions. In addition to this, the yield trend of research period has been found out ne gative. The sugar beet contract farming does not provi des necessary flexibility to the beet producers. The organisation of the farmers in being carried out by the cooperations under the control of TŞFAŞ. The beet growers have not been supported with the price policy. More over; The price trend of the su gar beet is quite low as compared to other competitive crops. The enlargement of the beet cultivation areas is more sensitive to premiums and allowances and but it is sensitive to the prices. As regards to evaluation and processing of the sugar beet some regional unbalance have beet found out between the production and the capacity.176 Sugar is produced in order to meet the domestic consumption. No other crop could substitute beet sugar far the sugar production in Turkey. The sugar price is higher than the world market. The TŞFAŞ which is responsible for the sugar production has a monopoly so it has no domestic marketing problems. The sugar consumption is mainly in the form of granulated sugar. With per capita sugar consumtion projec tion three alternatives have been determined. So according to these results the consumption increased with the inc reases of population. In the world market, the sugar prices are being fluctuated depending on the supply and demand, and it is being marketed through some special agreements like Lome Agreement. EEC carries out its sugar policy with a system of price and marketing quarantee based on quota. When the policies at world and EEC markets are taken into consideration the sugar beet production polici es must be carried out together with the sugar economy. The solutions must be offered by into considering the su gar beet producers and the consumers as a whole which must be suitable to the economical structure of Turkey.