Askeri alanda kullanılan top mermilerinin OpenFOAM ile aerodinamik katsayılarının incelenmesi
Investigation of the aerodynamics coefficients cannonball used in military field with OpenFOAM
- Tez No: 647952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALİ SERTKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Savunma sanayi ana amacı ülke sınırlarını koruma adına askeri alanda üretimler yapılsa da ülke çıkarlarını korunması ve Dünya siyasetinde söz sahibi olmak amacını da taşımaktadır. Bunu gerçekleştirmek ve özgün sistemler geliştirmek adına ülkemizde ilk adım olarak Savunma Sanayinde dışa bağımlılığı azaltmak istenmiştir. Bu adımı gerçekleştirmenin yolu Ar-ge'ye önem vermektir. Fakat ekonomik olarak gelişmiş ülkelerle aramızda farklar olduğundan kaynakları verimli kullanmak zorundayız. Bu sebeple silah, mermi vb tasarımlarında bilgisayar simülasyonlarından şartlar elverdiği kadar yararlanmak zorundayız. Mühimmat geliştirmede en önemli bilgisayar simülasyonu sonlu hacim analizidir. Mühimmatın havada ilerlerken kararlı bir şekilde yol alması çok önem arz etmektedir. Bu aerodinamik katsayılarının hesaplanması sayesinde gerçekleşir. Aerodinamik katsayıları da tasarımdan direkt etkilenmektedir. Bu tasarımları ve aerodinamik katsayıları analizini bilgisayar üzerinde yapmak maliyetleri önemli ölçüde azaltacağı gibi özgün üretimleri de beraberinde getirecektir. Bu tezde 155 mm'lik bir mühimmatın ve küçük çaplı G7 prototip bir merminin tasarımından ve gerçek ortamda denenmesi sonlu hacim analiz programı olan OpenFOAM üzerinden gerçekleştirilmiş ve gerçek verilerle karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the defense industry makes military productions in the name of protecting the country's borders, it also aims to protect the interests of the country and to have a say in World Politics. In order to achieve this and to develop unique systems, the first step in our country was to reduce external dependence in the Defense Industry. The way to accomplish this step is to pay attention to Ar-ge. But because there are differences between us and economically developed countries, we have to use resources efficiently. For this reason, we have to take advantage of computer simulations in weapon, bullet, etc.designs as much as the conditions allow. The most important computer simulation in ammunition development is finite volume analysis. It is very important that the ammunition travels decisively through the air. This is due to the calculation of aerodynamic coefficients. The aerodynamic coefficients are also directly influenced by the design. Making these designs and aerodynamic coefficients analysis on the computer will significantly reduce costs and bring about original productions. In this thesis, the design of a 155 mm ammunition and a small diameter G7 prototype bullet was tested in real environment using OpenFOAM, which is a finite volume analysis program, and compared with real data.