Drivers of inflation in developing countries
Gelişmekte olan ülkelerde enflasyonun belirleyicileri
  1. Tez No: 647953
  2. Yazar: ZEKİ OĞULCAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KAĞAN PARMAKSIZ, DOÇ. DR. HASAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma 1995-2019 arası dönemde seçili gelişmekte olan ülkelerin enflasyon yapılarını PVAR ve VAR modellerle inceleyerek, içsel ve dışsal faktörlerin enflasyon üzerindeki görece konumlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Biz bu çalışmada küreselleşmenin enflasyon dinamiklerini değiştirip değiştirmediğini test etmek istiyoruz. Çalışmanın sonuçlarına göre, dünya ekonomisi küreselleştikçe enflasyon dinamikleri dışsal faktörler lehine değişmiştir. Bu dönemde seçili gelişmekte olan ülkelerde dışsal faktörlerin enflasyonu belirlemede daha etkili olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca, döviz kurundaki değişim örneklemimiz içerisindeki tüm gelişmekte olan ülkeler için geçerli bir faktör olurken, diğer dışsal değişkenlerin görece konumları ülkelerin yapılarına göre farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the drivers of inflation for selected developing countries to compare the relative roles of internal and external factors. The study covers the period from 1995 to 2019, using PVAR and VAR Models. In this study, we want to test the hypothesis that the drivers of inflation have changed after the globalization. According to our results, as the world economy globalized, the inflation dynamics changed in favor of the external drivers. The exchange rate is the common driver of inflation in developing countries in our subsample, and the country characteristics have an important effect on the relative roles of different drivers.