Kuzey Makedonya Merkez Bankası'nın ülke içerisindeki bankacılık sektöründeki kredi politikalarının incelenmesi
Investigation of the Central Bank of North Macedonia's credit policies in the domestic banking
- Tez No: 647965
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇİNKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde başta küresel çapta merkez bankacılığının tarihi, yapısı ve para politikaları hakkında bilgi verilmiştir. Küresel çapta merkez bankalarının ortaya çıkışından, ilk para basımlarına kadar detaylı bir şekilde merkez bankacılığı araştırılmıştır. Daha sonra merkez bankalarının günümüzde uyguladığı para politikaları araştırılmıştır. Merkez bankalarının yapıları ve para politikaları araştırıldıktan sonra Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın incelemesi yapılmıştır. İlk olarak Kuzey Makedonya Merkez Bankası'nın daha anlaşılır bir şekilde anlaşılması için ülke ekonomik yapısı hakkında bilgiler verilmiştir. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın bağımsızlığını kazınmasından günümüze kadar geçirdiği süreç içerisinde gerçekleştirdiği önemli değişiklikler incelenmiştir. Kuzey Makedonya Merkez Bankası'nın Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında attığı adımlar, yönetim kurulunun yapısı ve para politikaları belirlenmesinde kullandığı para politika enstrümanları incelenmiştir. Tezin üçüncü aşamasında ülke içindeki bankacılık sektörünün yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Ülkede faaliyet gösteren banklar, bankaların kredilendirme politikaları incelenmiş olup, kredilerin hangi sektörlere dağıldığı araştırılmıştır. Kuzey Makedonya'nın önde gelen bankalarının gerçek kişilere ve tüzel kişilere kredi verme politikaları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the most important points which have been focused on are about the history of central banking, the structure and the monetary policies of global banking. Central banking has been investigated in details starting from the emergence of global central banks to the first money printing time, the monetary policies have been implemented by the central banks which were investigated. After the investigation of the structures and monetary policies of the Central Banks, the Central Bank of the Republic of North Macedonia was informd the regarding the studied. The second instruction which has been given in this thesis is about the economic structure of the country in order to understand the Central Bank of North Macedonia more clearly, and the significant changes that the Central Bank of the Republic of North Macedonia has undergone since its independence was declared. The steps were taken by the Central Bank of North Macedonia within the scope of the European Union harmonization process, the structure of the board of directors and the monetary policy instruments used in determining monetary policies were explained. In the third stage of the thesis, the information which are given about the structure of the banking sector in the country, bank's operating in the country and bank's lending policies were explained basied not only the sectors in which loans were distributed but also credit policies of leading banks of North Macedonia to the natural entities also the legal entities have been investigated.