BİST şirketlerinin kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri: BİST 30, BİST 50, BİST 100 endeksleri üzerine karşılaştırmalı bir içerik analizi
Corporate social responsibility activities of bist companies: A comparative content analysis on BIST 30, BIST 50, BIST 100 indices
  1. Tez No: 647964
  2. Yazar: NADİDE MACİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
21. yüzyılın ilk çeyreğinde işletmelerin başarısı, sadece ekonomik kriterlerle değil, işletmelerin faaliyet yürüttükleri çevrelerin de yer aln iç ve dış paydaşlarının beklentilerini ne düzeyde karşıladıklarıyla da ölçülmektedir. İşletmelerin kaliteli ve iyi bir hizmet sunmaları artık toplum için yeterli sayılmamaktadır. Toplum, işletmeden toplumsal sorunların çözümünde yer almasını beklemektedir. Bu bağlamda son yıllarda kurumsal sosyal sorumluluk kavramı gerek işletmeler gerekse toplum açısından daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, BİST 100 Endeksinde yer alan işletmelerin faaliyet yürüttükleri kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına yönelik karşılaştırmalı bir içerik analizinin yapılarak tespit edilen anlamlı sonuçların paylaşılmasıdır. Çalışmada BİST 30, BİST 50 ve BİST 100 Endekslerinde yer alan işletmelerin seçilmesinin nedeni, Türkiye'de en yüksek borsa işlem hacmine, piyasa değerine ve kurumsal yönetim ilkelerine sahip olmalarıdır. Dolayısıyla bu işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerine daha fazla önem verdikleri düşünülmektedir. Bu amaçla BİST 30, BİST 50 ve BİST 100 Endekslerinde yer alan işletmelerin kurumsal web sitelerinde yer alan 2018-2019 yıllarına ait kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları ve sürdürülebilirlik raporları incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda BİST 30, BİST 50 ve BİST 100 Endekslerinde yer alan işletmeler karşılaştırıldığında yoğunlaştıkları kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri arasında fark bulunmadığı ve en yoğun olarak sosyal ve kültürel faaliyetler temasına yönelik faaliyetlerde bulundukları tespit edilmiştir. BİST 30, BİST 50 ve BİST 100 Endekslerinde yer alan işletmeler sektör açısından karşılaştırıldığında yoğunlaştıkları kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri ve temaları arasında farklılıkların bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The success of enterprises in the first quarter of 21st century is measured not only by economic criteria, but also by the level at which businesses meet the expectations of their internal and external stakeholders, which are also in the environment in which they operate. It is no longer considered sufficient for the community for businesses to provide quality and good service. The community expects the business to be involved in solving social problems. In this context, in recent years, the concept of corporate social responsibility has become more important for both businesses and society. The aim of this study is to share meaningful results determined by conducting a comparative content analysis of the corporate social responsibility activities of the enterprises in the BIST 30, BIST 50 and BIST 100 Index. The reason for selecting businesses in the BIST 30, BIST 50 and BIST 100 Indices in the study, they have the highest stock market trading volume, market value and corporate governance principles in Turkey. Therefore, it is thought that these enterprises pay more attention to corporate social responsibility activities. For this purpose, corporate social responsibility practices and sustainability reports for 2018-2019 on corporate websites of businesses in BIST 30, BIST 50 and BIST 100 Indices were examined. Content analysis from qualitative research methods was used in the study. In the result of the study, when the companies included in BIST 30, BIST 50 and BIST 100 Indices were compared, it was determined that there was no difference between the corporate social responsibility activities they concentrated on and that they mostly engaged in social and cultural activities. When the companies included in BIST 30, BIST 50 and BIST 100 Indices are compared in terms of the sector, it has been determined that there are differences between the corporate social responsibility activities and themes they concentrate on.