The analysis of the military doctrines of the Russian Federation from a security perspective
Rusya Federasyonu askeri doktrinlerinin güvenlik perspektifi üzerinden analizi
- Tez No: 647974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, Sovyetler Birliği döneminden başlayarak 2014 yılında Rusya Federasyonu'nun son doktrine kadar Rus askeri doktrinlerinin değişimini inceliyor. Değişimin ana odağı, Rusya Federasyonu'nun askeri doktrinleri üzerindedir. Bu incelemenin asıl amacı, Rusya Federasyonu'nun siyasi ve askeri güvenliğinin dönüşümünü ortaya koymak ve güvenlik konularının resmi askeri doktrinlere nasıl yansıdığını kavramaktır. Bu dönüşümün yanı sıra, Rusya Federasyonu'nun genel güvenlik algısı, daha sonra 1993, 2000, 2010 ve 2014'te düzenlenen Rus askeri doktrinleri temelinde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the evolution of the Russian military doctrines starting with the Soviet period until the most recent doctrine of the Russian Federation in 2014. Through this analysis, I aim to examine the transformation of political and military security perceptions of the Russian state and analyze how security issues are reflected in the official military doctrines. Along with the evolution, of the Russian military doctrines, which were subsequently restructured in 1993, 2000, 2010 and 2014, I will discuss the general security perception of the Russian Federation.