Devlet destekli dijital psikolojik operasyonların stratejik doktrinler, uygulayıcılar ve bilişsel etkiler bağlamında karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of state-sponsored digital psychological operations in the context of strategic doctrines, practitioners, and cognitive effects
  1. Tez No: 1021601
  2. Yazar: ÖMER YİĞİT KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, güncel uluslararası güvenlik ortamında savaşın kinetik alandan bilişsel alana kayması ve“hakikatin”stratejik bir hedef hâline gelmesi ekseninde devlet destekli dijital psikolojik operasyonlar incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri'nin doktrinlerini karşılaştırmalı olarak analiz etmek ve söz konusu saldırıların siber teknolojik boyutlarının yanında aynı zamanda bilişsel ve kurumsal boyutlarını ortaya koymaktır. Araştırmanın metodolojisi, nitel doküman incelemesi ve karşılaştırmalı vaka analizi yöntemleri ile devletlerin stratejik doktrinlerini, dijital manipülasyon araçlarını ve operasyonel teşkilat yapılarını çözümleyen“Doktrin-Araç-Teşkilat”kavramsal çerçevesi üzerine inşa edilmiştir. İnceleme kapsamında, bahse konu devletlerin dijital bilgi ekosistemini nasıl birer operasyon alanı olarak kurguladıkları, makul inkâr edilebilirlik ilkesi doğrultusunda kurumlar arası taşeronlaşma ve sivil-asker iç içe geçmişliği üzerinden operasyonel uygulayıcı profillerini nasıl şekillendirdikleri saptanmıştır. Ayrıca, otonom yazılımlar (botlar), proxy ağlar ve sivil araştırmacı görünümlü etki ajanları aracılığıyla hedef toplumlar üzerinde yaratılan bilişsel etkiler değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, bahse konu operasyonların, Rusya Federasyonu tarafından kurumsal tahribata odaklanan asimetrik yıkıcılık, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından teknolojik altyapıya dayalı bilişsel hakimiyet ve söylem inşası, Amerika Birleşik Devletleri tarafından ise sivil kamuflaj altında yürütülen entelektüel harp ve rıza üretimi ekseninde olduğu, konvansiyonel askerî gücün yanında giderek belirleyici hâle gelmekte olan ve bütünsellik arz eden doktrinler etrafında yürütüldüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, state-sponsored digital psychological operations are examined within the framework of the structural shift in the nature of warfare from the kinetic to the cognitive domain in the international security environment, where“truth”has become a strategic target. The primary objective of the research is to analyze comparatively the doctrines of the Russian Federation, the People's Republic of China, and the United States, thereby revealing not only the cyber-technological dimensions of these attacks but also their cognitive and institutional dimensions. The methodology of the study is built upon comparative case study and doctrinal analysis methods within the Doctrine-Tool-Organization conceptual framework. Within the scope of the analysis, it is determined how the states in question construct the digital information ecosystem as an operational arena, and how they shape their operational practitioner profiles through inter-institutional outsourcing and civil-military integration in line with the principle of plausible deniability. Furthermore, the cognitive effects generated on target societies through autonomous software (bots), proxy networks, and agents of influence operating under the guise of independent civil researchers are evaluated. In this context, these operations include asymmetric destruction by the Russian Federation focused on institutional sabotage, cognitive dominance and narrative construction based on technological infrastructure by the People's Republic of China, and intellectual warfare and consent-building conducted under civilian cover by the United States, each centered on holistic doctrines that have increasingly become decisive alongside conventional military power.