Rusya Federasyonu'nda federal yapının ulusal güvenliğe etkileri
Effects of federal structure on national security in the Russian Federation
- Tez No: 636273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Prensip olarak uyuşmazlıkların sona erdirilmesi ve insanların üst bir organizasyon altında birleşmesi misyonlarını sağlayan, devlet ölçeğinde bir teşkilatlanma tarzı olan federasyonlar, teşkilatlanma biçimine göre özellikle egemenlik ve yetkilerin federal hükümet ile federe birimler arasında paylaşımı hususunda zaman zaman ihtilaf da yaratabilmektedir. Dikey, hiyerarşik, asimetrik ve çok uluslu bir federatif yapıya sahip olan Rusya federasyonu için bu nitelikler, özellikle merkezi hükümetin gevşediği dönemlerde birleştirici etkisinden ziyade çatışmaların temel motivasyonu olmuştur. Rusya Federasyonu'nun iç ve dış politikasını ve güvenlik anlayışını 90'lı yıllardan bu yana önemli ölçüde içeride federe birimleriyle yaşadığı egemenlik mücadelesi şekillendirmiş, sonunda bu mücadele RF'nin güvenlik anlayışını değiştirmiş, dönüştürmüş ve birden fazla boyut kazandırmıştır. Çalışmada öncelikle federasyon konsepti açıklanıp çerçevesi çizildikten sonra Rusya Federasyonu'nun federatif yapısı açıklanmış ve devam eden bölümlerde ise federasyonun askeri doktrinleri ışığında güvenlik algısındaki değişim ve gelişmeler ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Son olarak ise özellikle çatışmaların yoğun yaşandığı federe birimlere, çatışmaların temel sebeplerine ve çözüm önerilerine yer verilecektir. Bu tez çalışması, Rusya Federasyonu'nun ulusal güvenlik anlayışını ve federal yapının bu anlayışına etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada nitel analiz yöntemi kullanılmış olup tarihsel ve betimsel verilerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Federations which with a state-scale form of organization that provide missions to end disputes and unite people under a top organization, may also occasionally create disputes, particularly in terms of how they are organized, in sharing sovereignty and powers between the federal government and federated units. For the Russian Federation, which has a vertical, hierarchical, asymmetrical and multinational federative structure, these qualities were the main motivation of the conflicts, rather than their unifying effect, especially during the relaxation of the central government. The domination struggle of the Russian Federation with its federal units has shaped the domestic and foreign policy and security understanding significantly since the 90s. Eventually, this struggle changed, transformed and brought multiple dimensions to RF's security understanding. After explaining and framing the federation concept in the study, The federative structure of the Russian Federation will be explained and in the following sections, changes and developments in the perception of security according to the military doctrines of the federation will be tried to be revealed. Finally, especially the federal units where conflicts are intense, the main causes of the conflicts and solution suggestions will be mentioned. This thesis study aims to reveal the national security approach of the Russian Federation and its effects on this understanding of the federal structure. Qualitative analysis method was used in the study and historical and descriptive data were used.