Ratlarda sepsise bağlı akut böbrek hasarının önlenmesinde uzak iskemik önkoşullanma
Remote ischemic preconditioning to prevent sepsis induced acute kidney injury in rats
  1. Tez No: 647980
  2. Yazar: EYÜP FATİH CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER YOSUNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, kısa iskemik aralıklarla, tek taraflı alt ekstemiteye uygulanan uzak iskemik önkoşullamanın (UİÖK); ratlarda sepsise bağlı akut böbrek hasarı (ABH) üzerindeki etkilerini histopataolojik incelemeyle, kan ve idrar belirteçleriyle değerlendirmektir. Yöntem Ratlar altı gruba ayrıldı. Her grupta on adet Wistar Albino cinsi sıçan kullanıldı. Sepsis modelini oluşturmak için çekal ligasyon ve ponksiyon (CLP) yöntemi kullanıldı. Grup1 (Sham)'de sadece abdominal insizyon yapıldı ve CLP uygulanmadı. Grup2 ve Grup3'te CLP işlemi uygulandı ve sırasıyla 24. Saatte ve 48.saatte işlem sonlandırıldı. Grup 4'te UİÖK uygulandı, CLP uygulanmadı. Grup 5 ve 6'da CLP işlemi öncesinde UİÖK uygulandı ve sırasıyla 24. ve 48. Saatte işlem sonlandırıldı. Kan, idrar ve doku örnekleri alınarak prosedür sonunda ratlar sakrifiye edildi. Bütün girişimsel işlemler anestezi altında ratların spontan solunumları korunarak gerçekleştirildi. Sonuçların ilaca bağlı böbrek hasarı ile karışmaması için hayvanlara antibiyotik tedavisi uygulanmadı. Kan örneklerinden kreatinin ve laktat değerleri çalışıldı. IGFBP-7 (Insulin Like Growth Factor Binding Protein-7) ve TIMP-2 (Tissue İnhibitör of Metalloproteinaze-2) düzeyleri idrardan ELISA yöntemi ile ölçüldü. Histopatolojik değerlendirme bütün ratların sol böbreğinden gerçekleştirildi. Bulgular Böbrek histomorfolojik hasar toplam skoru Sham grubunda, diğer gruplara göre anlamlı olarak düşük bulundu (p0,05) Sonuç Yapmış olduğumuz bu deneysel hayvan çalışmasında UİÖK'nın, sepsise bağlı akut böbrek hasarında tübüler hasarı ve apoptozisi azaltarak böbrekleri koruduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study is to evaluate the effects of remote ischemic preconditioning (RIPC) by brief ischemia of unilateral hind limb on sepsis induced acute kidney injury (SI-AKI) by histopathology, blood and urinary markers in rats. Method Rats were divided into six groups. Ten Wistar Albino rats were used in each group. The cecal ligation and puncture (CLP) method was used to create sepsis model. In Group 1 (the sham group), only abdominal incision was performed and CLP was not applied. Group 2 and Group 3 underwent CLP, and the procedure was terminated at 24.hours in Group 2 and 48. hours in Group 3. In Group 4 only RIPC and abdominal incision were applied, CLP wasn't. Group 5 and 6 underwent CLP immediately prior to the application of RIPC and procedure was terminated at 24.hours and 48.hours, respectively. Blood, urine and tissue samples were collected and rats were sacrificed at the end of the procedure. Serum creatinin and lactate levels were measured from blood. IGFBP-7 (Insulin Like Growth Factor Binding Protein-7) and TIMP-2 (Tissue Inhibitor of Metalloproteinaze-2) levels were measured by urine ELISA. Histopathological examinations were performed from the left kidney of all rats. Results The total score of kidney histomorphological damage was significantly lower in the Sham group compared to the other groups (p 0.05) Conclusion In this experimental animal study, we concluded that RIPC protects the kidney by reducing tubular damage and apoptosis in sepsis induced acute kidney injury.