Gelişen iletişim teknolojileriyle değişen anlatım yolları üzerinden yeni medyanın incelenmesi
Analysis of new media through the changing narratives with the developing communication technologies
  1. Tez No: 647991
  2. Yazar: ERDEM BAŞHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM PARLAYANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza birçok yeni kavram girmiş ve bu kavramlar yaşayış biçimlerimizi de etkilemiştir. İnsan iletişiminin ve buna bağlı kültürel yapılarının ortaya çıkarak gelişmesi aşamasında farklı zamanlarda farklı teknolojik gelişmelerin etkileri gözlemlenmiştir. Her araç kendine özgü özelliklerle birlikte getirdiği değişimler yoluyla sosyal yapıyı etkilemiştir. Sosyal medya ile geleneksel medya arasındaki ayrımlar ve bir öncekinin bir sonraki gelişmeye taşıdığı özellikler tartışılmaya devam ederken gelişen web teknolojileri aracılığıyla sosyal medya üzerinden yeni tanımlar konuşulmaya başlanmıştır. Bunlardan biri kişisel gizliliği de ilgilendiren ve hala üzerinde kimlik de dahil olmak üzere pek çok farklı unsur etrafında araştırılmaya devam eden büyük veri kavramıdır. Büyük veri aynı zamanda makine öğrenimi ile yapay zekanın da konusu olmaktadır. Makine öğrenimi ve yapay zekâ teknolojisinin otonom kararlar verebilen ve değerlendirme yapabilen algoritmaları yapının daha geniş ölçekte gözlem yapabilmesi için büyük veri ile beslenmektedir. Bu da insan kaynaklı ve iletişim sonucunda doğan veri ile makine öğrenimi arasındaki ilişkinin incelenmesi gerekliliğini doğurmuştur. Buna bağlı olarak veri ile sosyal yapının ilişkisiyle birlikte yine insan kaynaklı zararlı veriden ya da bu verilerle beslenen algoritmalardan dolayı ileride daha yaygın olarak kullanılabilecek olan yapay zekâ teknolojilerinin önyargılı olup olamayacağı sorunu ortaya çıkmıştır. Bu araştırma bu sorundan yola çıkarak aynı zamanda sosyal bilim ile bilgisayar teknolojileri ile yazılım geliştirme süreçlerinin ve bu disiplinlerin kendi aralarındaki ilişkilerinin önemine dikkat çekerek teknolojik gelişmelerin sosyal hayata etkisi göz önünde bulundurularak etik kaygılar üzerinden değerlendirilerek yürütülmüştür. Aynı zamanda büyük veri ve kültür arasındaki ilişki ile birlikte anlatı ile veri ilişkinin incelenmesiyle doğabilecek olumsuz sonuçların örnek vakalar üzerinden incelenmesiyle sosyal bilim çalışmalarının yeni teknolojilerin geliştirilmesindeki yeri de gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, many new concepts have entered our lives and these concepts have also affected our ways of living. The effects of different technological developments were observed at different times in the stages of human communication and its cultural structures that emerging and development correspondingly. Each medium has affected the social structure with the changes it brought with a unique approach. While the distinctions between social media and traditional media and the features that the previous one brought to the next development continue to be discussed, new definitions are started to be spoken on social media through developing web technologies. One of them is the concept of big data, which also concerns personal privacy and still continues to be investigated around many different elements, including identity. Big data is also the subject of machine learning and artificial intelligence. Machine learning and artificial intelligence technology's algorithms that can make autonomous decisions and make evaluations are fed with big data for the structure to make observations on a larger scale. This has led to the necessity to examine the relationship between human-generated data based on human communication and machine learning. Accordingly, with the relationship of data and social structure, the problem has arisen whether artificial intelligence technologies may be biased in the future due to the harmful data originated from human resources or algorithms fed with this data. Starting from this problem, with ethical concerns this research was carried out by evaluating the effects of technological developments on social life by considering the importance of social science, computer technologies and software development processes and the relationship between these disciplines. At the same time, the role of social science studies in the development of new technologies is observed by examining the relationship between big data and culture, as well as the relationship between narrative and data while negative results that may arise from the analysis of sample cases.