Tiroid tümörlerinde ZIP4, ZO-1 ve claudin-1 ekspresyonunun immünohistokimya ve realtime PCR yöntemleri ile araştırılması
Investigation of the expression of ZİP, ZO-1 and claudin-1 in thyroid tumors by immunohistochemistry and real-time PCR methods
  1. Tez No: 647999
  2. Yazar: MUSTAFA NACİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İBİLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tiroid insan vücudu için hayati fonksiyonlara sahip en önemli endokrin organlarından biridir. Mikroskobik olarak merkezi bir kolloid etrafında folikül epitel hücreleri ve bunlara komşu parafoliküler C hücrelerinden oluşur. Bu hücreler tiroid neoplazmlarının geliştiği ana kaynakları oluşturmaktadırlar. Tiroid neoplazmları en çok karşılaşılan endokrin malignitelerdir. Kadın hastalarda erkek cinsiyete göre daha fazla görülmekte olup ülkemizde tiroid kanserleri kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür. En sık boyun bölgesine olan metastaz potansiyelleri nedeni ile hastaların yaşam kalitesini ve yaşam sürelerini etkilemektedir. ZIP4 intra membranöz yerleşimli bir çinko transmembran proteinidir. Çinko, transkripsiyon faktörlerinin aktivasyonu üzerinde merkezi bir rol oynar ve ZIP4 gibi çinko taşıyıcılar, hücre içi çinko seviyesini değiştirerek çinko bağımlı transkripsiyon faktörlerinin aktivitesini düzenler. Bu durumun tümör migrasyonu, invazyonu ve EMT (epitelyal-mezenkimal geçiş) süreçlerini desteklediği gösterilmiştir. ZO-1 ve Claudin-1, çeşitli kanserlerde miktarları artıp azalan önemli tight junction proteinleridir. Normal hücrelerde ZO-1 ve Caudin-1, epitelyal hücrelerin birbirleriyle sıkı bağlantılarını sürdürmesi için özel yapılar oluştururlar. Bu çalışmada tiroid tümörlerinde ZIP4, ZO-1 ve Claudin-1 ekspresyonu ve bu ekspresyonun tümör tipleri ile prognostik parametrelerle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 2010-2019 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji AD.'na gönderilen tiroidektomi materyalleri arasından seçilen 66 olgu dahil edilmiştir. Bu 66 olgunun; 20'si multinodüler guatr, 18'i tiroid papiller karsinom, 11'i tiroid medüller karsinom, 11'i tiroid folliküler karsinom ve 6'sı anaplastik tiroid karsinomu tanılıdır. Tüm olgulara immünohistokimyasal ve Real-Time PCR yöntemleri ile ZIP4, ZO-1 ve Claudin-1 çalışıldı. İmmünohistokimyasal ve Real Time-PCR çalışma sonuçları yaş, cinsiyet, histolojik alt tip, cerrahi sınır durumu ve metastaz varlığı ile karşılaştırıldı. 6 İHK ve RT-PCR çalışmalarının ardından ZIP4, Claudin-1 ve ZO-1'in İHK ekspresyonu ile histolojik alt tipler arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. ZIP4 ve Claudin-1 daha çok tümörlü olgularda, ZO-1 ise hem tümörlü hem tümörsüz olgularda eksprese edilme eğilimi göstermiştir. Claudin-1 ile membranöz ve hücre içi lokalizasyonlu boyanma paterniyle histolojik alt tiplere göre farklı boyanma niteliği gözlenmiş, medüller tiroid karsinomu olgularının tamamında hücre içi boyanma izlenmiştir. ZIP4 ve Claudin-1'in RT-PCR ile ekspresyonu histolojik alt tipler arasında anlamlı farklılık göstermiş olup bu fark ZO-1 ile izlenmemiştir. Metastaz varlığının ZIP4 ve Claudin-1 ekspresyonu ile artmış olduğu ve ZO-1 ile anlamlı değişimin olmadığı görülmüştür. Tiroid karsinomlarının prognostik seyirleri çoğunlukla iyi olsa da metastazlı olgularda sıklıkla boyun diseksiyonu gibi ağır cerrahi işlemlerin uygulanmasına neden olabilmektedir. Claudin-1 ve ZIP4 ekspresyonunun tiroid tümörlerinde kötü prognoz ve metastaza yatkınlığı gösterme ve hedefe yönelik tedavi geliştirme bakımından önemli bir belirteç olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Tümör dışı dokuda yüksek oranda eksprese edilen ZO-1 belirtecinin ise tiroid tümörlerinde prognoz belirteci olarak kullanımının faydalı olmadığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The thyroid gland is one of the most important endocrine organs with vital functions for the human body. Microscopically, it consists of follicle epithelial cells and adjacent parafollicular C cells around a central colloid. These cells constitute the main sources from which thyroid neoplasms develop. Thyroid neoplasms are the most common endocrine malignancies. They are more common in women patients than men. Thyroid cancers are the second most common type of cancer in women after breast cancer in our country. It affects the quality of life and lifespan of the patients, mostly due to their metastasis potential to the neck region. ZIP4 is an intra-membranous zinc transmembrane protein. Zinc plays a central role in the activation of transcription factors, and zinc transporters such as ZIP4 regulate the activity of zinc-dependent transcription factors by changing the intracellular zinc level. It has been shown that this situation supports tumor migration, invasion, and EMT (epithelial-mesenchymal transition) processes. ZO-1 and Claudin-1 are important tight junction proteins that increase and decrease in amounts in various cancers. In normal cells, ZO-1 and Caudin-1 form special structures for epithelial cells to maintain tight junctions. In this study, we aimed to investigate the expression of ZIP4, ZO-1 and Claudin-1 in thyroid tumors and the relationship of this expression with tumor types and prognostic parameters. 66 cases selected among the thyroidectomy materials sent to Dicle University Medical Faculty Pathology Department between 2010-2019 were included in our study. Of these 66 cases; 20 of them are diagnosed with multi nodular goiter, 18 of them are papillary thyroid carcinoma, 11 of them are medullary thyroid carcinoma, 11 of them are follicular thyroid carcinoma, and 6 of them are anaplastic thyroid carcinoma. ZIP4, ZO-1 and Claudin-1 were studied in all cases by immunohistochemical and Real-Time PCR methods. Immunohistochemical and Real Time-PCR study results were compared with age, gender, histological subtype, surgical margin status and presence of metastasis. 8 Following the IHC and RT-PCR studies, significant differences were found between the IHC expression of ZIP4, Claudin-1 and ZO-1 and histological subtypes. ZIP4 and Claudin-1 tended to be expressed more in cases with tumors, while ZO-1 in cases with and without tumors. Different staining characteristics were observed according to histological subtypes with staining pattern with membranous and intracellular localization with Claudin-1, and intracellular staining was observed in all cases of medullary thyroid carcinoma. Expression of ZIP4 and Claudin-1 by RT- PCR showed a significant difference between histological subtypes, and this difference was not observed with ZO-1. It was observed that the presence of metastasis increased with the expression of ZIP4 and Claudin-1, and there was no significant change with ZO-1. Although the prognostic course of thyroid carcinomas is generally good, it can often cause severe surgical procedures such as neck dissection in cases with metastases. We think that Claudin-1 and ZIP4 expression can be used as an important marker in terms of showing poor prognosis and susceptibility to metastasis in thyroid tumors and developing targeted therapy. We think that the ZO-1 marker, which is highly expressed in non-tumor tissue, is not useful as a prognosis marker in thyroid tumors.