Tiroid bezinin malign tümörlerinde boyuna yaklaşım
The approach of thyroid gland malign tumour to neck
  1. Tez No: 326516
  2. Yazar: MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. T. BABÜR KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tiroid Bezinin Malign Tümörlerinde Boyuna YaklaşımTiroid kanseri endokrin tümörler içinde en sık görülen kanserdir. Diferansiye tirod kanserleri ise tiroid bezinin en sık görülen kanseridir. Diferansiye tiroid kanserlerinin son yıllarda görülme sıklığı artmıştır fakat bunun aksine prognozu oldukça iyidir. Diferansiye tiroid kanseri lenfotropik bir hastalıktır. Sağ kalım oranları %99'lara ulaşabilmektedir.Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde 2005-2012 yılları arasında, papiller tiroid kanser nedeni ile primer ya da revizyon cerrahi uygulanan 106 hastanın retrospektif olarak sonuçları değerlendirilmiştir.Papiller tiroid kanseri lenfotropik bir hastalık olduğundan nodal metastaz oranı yüksektir. Çalışmamızda papiller tiroid kanserli hastaların boyun metastazları değerlendirilmiştir. Primer opere ettiğimiz hastalarda santral bölgeye metastaz oranı %62,1 olarak saptanmıştır, revizyon cerrahisi yaptığımız hastalarda ise %74,1 olarak bulunmuştur. Primer opere ettiğimiz hastalarda lokorejyonel nüks oranları düşük olarak bulunmuştur.Lateral boyun diseksiyonunu sadece ispatlanmış hastalara önermekteyiz, diseksiyonun sistematik yapılması hastaların revizyon cerrahi oranını düşürecektir ve lokal kontrol oranını artıracaktır.Primer yaptığımız cerrahiler ile revizyon yaptığımız cerrahiler arasında morbidite açısından bir fark bulunmamıştır ve lokal kontrol oranlarımız artmıştır.Sonuç olarak, papiller tiroid kanserinde santral boyun diseksiyonu hala tartışmalı bir konudur. Klinik yaklaşımımızda genç, bayan, 1cm'den küçük, ekstratiroidal ve ekstrakapsüler yayılımı olmayan hastalar hariç tüm hastalara en az tek taraflı santral boyun diseksiyonu öneriyoruz. Bu sayede nüks oranlarının azalacağı ve sağkalım oranlarının artacağı kanatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The Approach of Thyroid Gland Malign Tumour to NeckThyroid cancer is the most frequently seen cancer in endocrine tumour and differential thyroid cancer is the most prevalent cancer of thyroid gland. The occurence of differential thyroid cancer has ascended in recent years however its medical prognosis is fairly well. Also, the differential thyroid cancer is a lymphotropic disease and its survival rate might reach up to 99%.Retrospective results of 106 patients who has been medically underwent treatment with initial or revision surgery because of papillary thyroid cancer in Ankara University Medical Faculty Ibn-i Sina Hospital Ear, Nose and Throat Department was considered between 2005-2012 years.Since, papillary thyroid cancer is a lymphotropic disease, its proportion of nodal metastases is quite high. The neck metastases? of patients who have papillary thyroid cancer was assessed in our study. İt was found in our study that the proportion of metastases to central neck in patients who underwent initial surgery has been determined to be 62,1%, and in patients who underwent revision operation the ratio was found to be 74,1%.We suggest lateral neck dissection to the patients who were identified having malignant tumor of lymph node so. We assume that if the dissection is done sistematically, it would decrease revision surgery rate and would increase the ratio of local control.There was no difference between initial and revision surgical operations in terms of morbitidy and our local control ratio increased.Consequently, the central neck dissection in papillary thyroid cancer is still a controversial matter. In our clinical approach, we suggest at least one sided central neck dissection to all patients except young women, not greater than 1 cm, and not having extrathyroidal extension and extracapsular invasion. By this means, we expect that survival rate to increase and the ratio of recurrense to decrease.