Eskişehir ilindeki diyabet ve hipertansiyon tanılı hastaların, sigara içme alışkanlığının, diş fırçalama sıklığı ve intraoral periodontal şikayetlere etkisinin değerlendirilmesi: 5 yıllık retrospektif kesitsel çalışma
Evaluation of the effect of smoking habit and tooth brushing frequency on intraoral periodontal complaints of patients with diabetes and hypertension in eskisehir province: 5 years of retrospective cross-sectional study
  1. Tez No: 648000
  2. Yazar: BURAK GÖKAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU BEKLEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu kesitsel retrospektif çalışmada, 2015 ila 2020 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Entegre Kliniği'nde başlangıç periodontal tedavileri yapılan hastaların periodontal ve sistemik durumları ile kişisel alışkanlıklarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel retrospektif çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'nda 2015-2020 yılları arasında klinik ve radyografik muayeneleri sonucunda periodontal hastalık teşhisi konmuş ve entegre kliniğinde bilgilendirilmiş onam formları okutulup imzalatılarak başlangıç periodontal tedavileri tamamlanmış olan 7.026 hastanın hasta dosyaları dahil edildi. Anamnez, kişisel alışkanlıklar (sigara kullanımı, diş fırçalama), hastaların radyografik ve klinik muayeneleri sonucunda teşhis edilen periodontal hastalık durumları belirlendi. Cinsiyetlerine (kadın, erkek) ve periodontal hastalık durumlarına göre oluşturulan gruplar, sigara kullanımı, diş fırçalama alışkanlığı, diabetes mellitus, hipertansiyon, durumları açısından karşılaştırıldı. Demografik bilgiler ile diş fırçalama sıklığı, diş ipi kullanımı, sigara içme süresi, sigara içme miktarı, sistemik durum, teşhis durumlarına göre anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediği bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi ile incelendi. Çalışmada elde edilen kategorik (nitel) değişkenler arasındaki ilişkilerin tespiti için ise ki kare testi kullanıldı. Analizler %95 güven düzeyinde SPSS 20.0 yazılımı ile yapıldı. Bulgular: 7.026 bireyin toplam periodontitis prevalansı %43.2'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this cross-sectional retrospective study, it was aimed to evaluate the periodontal and systemic conditions and personal habits of patients who received initial periodontal treatments in the Integrated Clinic of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Dentistry Department of Periodontology between 2015 and 2020. Material and method: In this cross-sectional retrospective study, the patient files of the patients who were diagnosed with periodontal disease as a result of clinical and radiographic examinations between 2015-2020 at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Dentistry Department of Periodontology and whose initial periodontal treatments were completed by reading and signing informed consent forms in the integrated clinic were included. Periodontal disease status diagnosed as a result of anamnesis, personal habits (smoking, tooth brushing), radiographic and clinical examinations of the patients were determined. The groups formed according to gender (female, male) and periodontal disease were compared in terms of smoking, tooth brushing habit, diabetes mellitus, hypertension. Demographic information and tooth brushing frequency, floss use, smoking duration, smoking amount, systemic status, and whether there was a significant difference according to diagnosis status were examined by t-test and one-way analysis of variance in independent groups. The chi-square test was used to determine the relationships between the categorical (qualitative) variables obtained in the study. Analyzes were done with SPSS 20.0 software at 95% confidence level. VIII Results: The total prevalence of periodontitis is 43.2%. It was found that the amount of cigarettes and the duration of smoking significantly increased the risk of periodontal disease. As the severity of the periodontal disease increased, the percentage of individuals with hypertension, diabetes mellitus and both hypertension and diabetes mellitus increased. This relationship is statistically significant. When evaluated according to the severity of the disease, the prevalence of periodontitis was 74.5% in 196 individuals with diabetes mellitus, 92.5% in 322 individuals with hypertension, and 93.2% in 118 individuals with both hypertension and diabetes mellitus. High rates of periodontitis were observed in individuals diagnosed with hypertension and diabetes mellitus. Conclusion: In this study conducted with the analysis of clinical and demographic data, the effect of systemic diseases and conditions and personal habits on periodontal health and the relationship between diabetes mellitus, hypertension and periodontitis are revealed