Tiroid nodüllerinde ve tümörlerinde damarsal özellikler
- Tez No: 247607
- Danışmanlar: PROF. DR. N. SEMA AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Tiroid tümörleri için artmış veya azalmış damar dansitesi çeşitli çalışmalarlabildirilmiştir. Bu çalışmalarda çeşitli morfometrik metodlar ve farklı özellikteantikorlar kullanılmıştır. Ancak bu çalışmalarda damar dansiteleri değerlendirilirken,damarların büyüklükleri değerlendirilmemiştir. Biz çalışmamızda iki farklıdeğerlendirme yöntemi kullandık. Amaç damarların büyüklüğüne göre sıcak vesoğuk tiroid nodüllerinde, papiller karsinomda ve bunların çevre dokularında veGraves hastalığında ayırım yapılıp yapılamayacağını değerlendirmekti.Yöntem: Yirmidokuz (29) sıcak nodül, 22 soğuk nodül, 19 papiller karsinom vebunların çevre dokularından örnekler ile 8 Graves doku örneği çalışıldı. Bu dokuörnekleri CD-34 ve alfa-SMA ile boyandı. Bilgisayar programı ile ortalama endotelalanı ve ortalama endotel alanının ve tümör epitel nukleus alanına oranı hot spot (enyoğun damarlanmanın olduğu alan) ve sistematik olarak seçilmiş 10 alandadeğerlendirildi. Ayrıca damar büyüklükleri büyük ve küçük damarlar olmak üzeresınıflandırıldı.Sonuç: Hot spot ve sistematik olarak seçilmiş 10 alanda, papiller karsinomlardasıcak ve soğuk nodüllere göre CD 34 ile mikrodamarlar boyanma belirgin olarakdaha fazla bulundu. Papiller karsinomdaki bu belirgin boyanma Graves hastalığındaaktif hastalık sürecinde görülen belirgin vaskülarizasyon ile benzer boyuttaydı.SMA boyanması ise CD34 boyanmasının ayna hayali gibi olup çevre dokuda damarsayımları sıcak, soğuk nodüler ve papiller karsinom dokularına göre belirgin olarakdaha fazla idi.Tartışma: Mikrodamarların CD34 antikorları ile spesifik olarak saptanmasısonucunda papiller karsinomlar normal tiroid dokusundan ve sıcak-soğuk tiroidnodüllerinden ayırt edilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Increased as well as decreased vessel densities have been reported inthyroid tumors. This discrepancy may be due to the use of different morphometricmethods and antibodies with different specificities for small and large vessels. Ourobjective was to investigate and compare the density of large vessels andmicrovessels by different morphometric methods and antibodies in hot nodules (HN),cold nodules (CN), papillary carcinomas (PC) and Graves` disease (GD) in order toclarify some of these issues.Design: Tissue sections from 29 HN, 22 CN, 19 PC and 8 GD thyroids were stainedwith antibodies for CD34 and alpha-SMA. A computerized image analysis was usedto calculate the mean area of endothelium (mEA) and the mean endothelium to tumorepithelial nucleus area ratio (mE/N) in four hot spots and ten systematically selectedfields.Main outcome: We found a consistent increase of the CD34 stained percentage ofmicrovessels in PC as compared to HN and CN determined by the hot spot analysisand systematic field analysis. This increased microvessel density in PC is of a similarmagnitude as in GD, which is characterised by a prominent increase ofvascularisation during its active disease stage. Our SMA staining results reveal akind of mirror image of the CD34 staining results with higher vessel counts in thenormal surrounding tissues as compared to HN, CN and PC.Conclusions: The specific immunohistologic detection of microvessels with theCD34 antibody is able to clearly differentiate PCs from normal tissue, HN and CN.