Muhasebe meslek mensuplarının TMS 16 Maddi Duran Varlıklar Standardı hakkındaki bilgi düzeylerinin tespitine yönelik bir araştırma: Karaman ili örneği
A research to determine the knowledge level of accounting professionals on TAS 16 Property, Plant and Equipment Standard: The case of Karaman province
- Tez No: 648003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA ÖZPEYNİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Muhasebe alanındaki farklı uygulamalara son vermek ve ortak tek bir uygulama sağlamak amacıyla muhasebe standartları oluşturulmuştur. Bu standartların oluşturulmasında hem ulusal hem de uluslararası alanda çalışmalar çeşitli kuruluşlar tarafından yapılmıştır. Oluşturulan bu standartlardan ülkemizde maddi duran varlıklar için kullanılanı TMS 16 Maddi Duran Varlıklar Standardı'dır. Bu standardın amacı, finansal tablo kullanıcılarına işletmedeki maddi duran varlık yatırımını ve bu yatırımdaki değişimleri belirleyebilmelerini sağlayan maddi duran varlıklarla ilgili muhasebe işlemlerini düzenlemektir. Bu çalışmada muhasebe standartlarının nasıl ve hangi kuruluşlar tarafından oluşturulduğu, bu standartlardan bir tanesi olan TMS 16 Maddi Duran Varlıklar Standardı'nın nasıl işlediği incelenmiştir. Karaman ilinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının TMS 16 Maddi Duran Varlıklar Standardı'na ilişkin bilgi düzeylerinin tespitine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmada verilerinn toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda araştırmaya katılan muhasebe meslek mensuplarının TMS 16 Maddi Duran Varlıklar Standardı hakkındaki bilgi düzeylerinin yaş, mezun olunan bölüm, deneyim, çalışma şekli, TMS/TFRS hakkında alınan eğitimler gibi kriterlere göre değişiklik göstermediği, ancak öğrenim türü, TMS/TFRS hakkındaki gelişmelerin takibi, muhasebe alanında düzenli yayın takibi gibi kriterlere göre ise değişiklik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting standards have been established to end the differences in accounting practices and to ensure a common practice. Regulations regarding these standards are made by various organizations both nationally and internationally. One of these standards, the principles regarding tangible fixed assets are named as TAS 16 Property, Plant and Equipment, in Turkey. The purpose of this standard is to regulate the accounting transactions related to tangible fixed assets that enable financial statement users to identify the investment and the changes in tangible fixed assets for the relevant period. In this study, firstly, it is discussed by which organizations and how accounting standards are created. The standard of TAS 16 has been examined in detail. Then, a research was conducted to determine the knowledge level of accounting professionals operating in the province of Karaman regarding TAS 16. Questionnaire method was used to collect data. According to the results, it has been observed that the knowledge level of the participants about TAS 16 does not differ according to the age, the department they graduated from, the experience, the way of working, and the education received on TAS / TFRS. On the other hand, it has been observed that the knowledge level of the participants varies according to the type of education, following-up developments in accounting standards and regular publication in the field of accounting.