Gaziantep ilinin marka özelliklerine yönelik üniversite öğrencilerinin algılarının analizi
Analysis of university students perceptions about brand features of Gaziantep province
- Tez No: 648005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz şartlarında, dünya çapında marka değerine ulaşmış firmaların pazarladıkları ürün ve hizmetlere sağladığı imkanlara yaptıkları marka olma stratejileri, aynı imkanlara sahip olmak isteyen illerin de bu doğrultuda ilerlemeye başlamıştır. Bu tez çalışmasının amacı Gaziantep İlinin markalaşması ile ilgili üniversite öğrencilerinin görüş ve tutumlarını belirlemektedir. Şehir dışından gelen üniversite öğrencilerine ait demografik özellikler ile, şehir yönetiminden beklentileri, şehir ile ilgili farkındalıkları, şehrin markalaşmasına destek olmaları, şehrin düzeni, şehrin halkı, şehirdeki etkinlik ve alışveriş yerleri ve şehrin doğası konuları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışma, Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sanko Üniversitesi ve Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden toplam 455 adet anket yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS ortamına aktarılmış ve yüzde analizi, faktör analizi, T testi ve ANOVA analizi uygulanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda Gaziantep' te öğrenciler açısından gelir düzeyinin sosyal hayatlarını etkilemediği, etkinlik ve alışveriş yerlerinin az bulunduğu, Gaziantep' te yaşam süresi arttıkça şehrin markalaşmasını daha fazla destekledikleri ve marka açısından beklentilerin değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, the branding strategies of the companies that have reached the world-wide brand value for the products and services they market have started to move in this direction, as well as the provinces that want to have the same opportunities. The aim of this thesis is to determine the opinions and attitudes of university students regarding the branding of Gaziantep province. The demographic characteristics of university students coming from outside the city, their expectations from the city administration, their awareness of the city, their support for the city's branding, the city's layout, the people of the city, the activity and shopping places in the city, and the nature of the city were examined comparatively. This study was obtained from Gaziantep University, Hasan Kalyoncu University, Sanko University and Gaziantep Islamic Science and Technology University through a total of 455 questionnaires. The data obtained were transferred to SPSS environment and percentage analysis, factor analysis, T test and ANOVA analysis were applied. In line with these results, it has been observed that the level of income does not affect the social lives of students in Gaziantep, there are few activities and shopping places, they support the branding of the city more as the life time increases in Gaziantep and the expectations in terms of brand change.