Geçici ifa imkânsızlığı ve hukuki sonuçları
Temporary impossibility of performance and its legal consequences
  1. Tez No: 648019
  2. Yazar: ASLI ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GENÇ ARIDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmada, Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmeyen geçici ifa imkânsızlığının hangi şartlarla oluşacağı ve ne gibi hukuki sonuçlar doğuracağı incelenmiştir. Geçici imkânsızlığın, imkânsızlık ve temerrüt arasındaki konumu, meydana gelecek hukuki sonuçları oldukça tartışmalı bir hale getirmiş; bu durum, geçici imkânsızlığın özelliklerine uygun bir çözümün ortaya konmasını gerektirmiştir. Bu bağlamda, çalışmamızın ilk bölümünde imkânsızlık kavramı ve türleri genel hatlarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde, geçici imkânsızlık kavramı açıklanmış ve bu kavramın sınırlarının belirlenebilmesine yönelik kriterler ortaya konmuştur. Ayrıca yine bu bölümde, geçici imkânsızlık benzer kavramlardan ayırt edilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, geçici imkânsızlığın doğuracağı hukuki sonuçlar bakımından ileri sürülen çözüm önerileri, bu çözümlerin yaratabileceği sorunlar incelenmiş ve TBK'nın benimsediği ifa engelleri sistemi çerçevesinde uygun bir çözümün ortaya konmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is examined that both under which circumstances temporary impossibility, that is not regulated under Turkish Code of Obligation, occurs and what kind of legal consequences it bears. The position of temporary impossibility between impossibility and default, has made its legal consequences disputable; this state necessitates a determination of an appropriate solution to temporary impossibility's features. In this context, the concept of impossibility and its types have been defined in general terms, in the first part of our study In the second part, the concept of temporary impossibility is explained and the criteria regarding determination of this concept's boundaries are presented. Moreover, in the same part, temporary impossibility is distinguished from other similar concepts. In the third part of our study, both suggested solution offers regarding legal consequences of temporary impossibility and the problems which may caused by these solutions are examined, and it is studied to present an appropriate solution in the scope of the performance obstacles regulations adopted by Turkish Code of Obligation.