İletişim teknolojileri tarihinde Schumpeteryan yaratıcı yıkım
Schumpeterian creative destruction in the history of communication technologies
- Tez No: 648018
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma iletişim teknolojileri tarihinin detaylı olarak incelenmesiyle, teknolojilerin ortaya çıkış koşullarını ve onların biricik gibi görünen lakin aslında uzun bir sürecin devamı olan özelliklerini anlama çabasını konu almaktadır. İletişim teknolojilerindeki gelişmeler, Joseph Alois Schumpeter'in Schumpeteryan Yaratıcı Yıkım kavramı çerçevesinde incelenmiştir. Bir iktisadi gelişim teorisi olan Yaratıcı Yıkım, kısaca yeni teknolojilerin eskinin yerini alması ve mevcut kaynakların dikkatini eskiden yeni yöneltmesi sürecini işler. Bunu işlerken de dinamik analiz, dairesel akım, icat, girişimci, yaratıcı birikim gibi yaratıcı yıkımın temel ögelerini kullanır. İnsanlık tarihi kadar eski olan iletişim tarihi, bu çalışmada ekstrasomatik iletişim teknolojilerden başlanarak sınırlı bir tarihsel perspektifte ele alınmıştır. Konu edilen tarihsel inceleme ise kil tabletin icadıyla başlatılarak işlenmiştir. Bunun en önemli nedeni teşkilatlı çıkar gruplarınca yönetilen karmaşık toplum yapılarının ve bunların karmaşık iletişim ihtiyaçlarının bu periyotta belirmiş olmasıdır. İletişim teknolojileri incelenirken bu teknolojiler sekiz başlık altında detaylandırılmıştır. Bunlar Marshall Poe'nun medya özelliklerini incelemek için kullandığı sekiz ana hattır; erişilebilirlik, gizlilik, doğruluk, hacim, hız, menzil, dayanıklılık ve aranılabilirliktir. Sekiz başlık altında incelenen her bir iletişim teknolojisi bölümün sonunda yaratıcı yıkım perspektifinde tekrar bir araya getirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren dünyada meydana gelen iletişim teknolojilerindeki gelişmelere ne ölçüde tepki verdiğini ve bu teknolojilere karşı adaptasyon süreci işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the history of communication technologies in detail, and the effort to understand the emergence conditions of these technologies and their characteristics that seem unique but are actually a continuation of a long process. The developments in communication technologies have been examined within the framework of the“Schumpeterian Creative Destruction”. Creative destruction, which is an economic development theory in fact, briefly refers the process of replacing of old technologies with new ones and turning the attention of the existing resources from the olds to the new ones. In an other saying by Schumpeter, creative destruction is the process of industrial mutation that incessantly revolutionizes the economic structure from within, incessantly destroying the old one, incessantly creating a new one. While processing this, it uses the basic elements of creative destruction such as dynamic analysis, circular flow, invention and entrepreneur. Communication history, which is as old as human history, has been handled in a limited historical perspective starting from extrasomatic communication technologies. The mentioned historical study was started with the invention of the clay tablet. The most important reason for this is that complex social structures managed by organized collaborative groups and their complex communication needs appeared in this period. While analyzing communication technologies, these technologies are detailed under eight headings. These are the eight guidelines Marshall Poe uses to study media features; accessibility, privacy, fidelity, volume, velocity, range, persistence and searchability. Each communication technology analyzed under eight headings is re-combined in the perspective of creative destruction at the end of the section. In the last part of the study, since Republic of Turkey's establishment its adaptation to new communication technologies and the reaction process are examined.