Tüketicilere iletilen sosyal medya mesajlarındaki ürünleri boykot etmede tüketici etnosentrizmi ve ekonomik düşmanlığın etkisi
The effect of consumer ethnocentrism and economic animosity in boycotting products towards social media messages
- Tez No: 648036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KALENDER ÖZCAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Küresel tüketimin yaygınlaşmasyla birlikte, tüketiciler yabancı menşeili ürünleri daha fazla tercih etmeye başlamışlardır. Bu durumun bir sonucu olarak, tüketici etnosentrizmi ve tüketici düşmanlığı ile ilgili çalışmaların yanı sıra, çeşitli sebeplerle yabancı menşeili ürünlerin satın alınmasına yönelik tepkiler, tüketici boykotu bağlamında gerçekleştirilen çalışmalarla ele alınmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı da tüketicilere iletilen sosyal medya mesajlarındaki ürünleri boykot etmede tüketici etnosentrizmi ve ekonomik düşmanlığın etkisinin incelenmesidir. Bu çerçevede Mersin ili merkez ilçelerinde yaşayan 457 katılımcıya, sosyal medya boykotu senaryosu sunularak, araştırma değişkenlerini ölçmeye yönelik oluşturulmuş olan anket uygulanmıştır. Katılımcılara uygulanan anketlerde Sosyal Medyada Boykot Ölçeği, Etnosentrizm Ölçeği ve Ekonomik Düşmanlık Ölçeği yer almakta olup, katılımcıların vermiş oldukları yanıtlardan elde edilen verilere sırasıyla açımlayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, tüketici düşmanlığının alt boyutları olan ekonomik ve genel düşmanlığın algılanan boykot başarısına istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu ve ekonomik düşmanlığın ürün tercihine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Tüketici etnosentrizminin alt boyutları olan sert ve yumuşak etnosentrizmin algılanan boykot başarısına istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu ve sert etnosentrizmin her ikisinin de ürün tercihine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular sonuç bölümünde tartışılmış olup, gelecekte yapılacak olan çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the widespread of global consumption, consumers have more prefer foreign country of origin products. As a result of this situation, besides studies on consumer ethnocentrism and consumer animosity, reactions to the purchase of foreign products for various reasons have started to be examined in the context of consumer boycott. The aim of this study is to examine the effect of consumer ethnocentrism and economic animosity in boycotting products in social media messages delivered to consumers. Within this framework, a social media boycott scenario was presented to 457 participants living in the central districts of Mersin province, and a questionnaire was applied to measure the research variables. In the questionnaires applied to the participants, Social Media Boycott Scale, Ethnocentrism Scale and Economic Animosity Scale were included, and exploratory factor analysis, reliability analysis, correlation analysis and regression analysis were applied to the data obtained from the responses of the participants. When the findings of the study were examined, it was found that economic and general animosity, which are sub-dimensions of consumer animosity, had a statistically significant effect on perceived boycott success and that economic hostility had a statistically significant effect on product preference. It was concluded that both hard and soft ethnocentrism, which are the sub-dimensions of consumer ethnocentrism, had a statistically significant effect on perceived boycott success and that hard ethnocentrism had a statistically significant effect on product preference. The findings obtained from the study were discussed in the conclusion section, and recommendations were made for future studies.