Türk sosyal güvenlik hukukunda malullük sigortası
Invalidity insurance in Turkish social security law
  1. Tez No: 648035
  2. Yazar: ORHAN EMEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Malullük durumu sosyal güvenlik hukuku tarafından güvence altına alınmış bir sosyal riski ifade eder ve malullük durumundan dolayı ekonomik mahrumiyet yaşayan kişilere malullük sigortası tarafından destek verilir. Türk Sosyal Güvenlik Sisteminde malullük hali uzun vadeli sigorta kolları arasında değerlendirilmiş olup, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda 25 ila 27. maddeler arasında açıklanmıştır. Çalışmada malullük sigortasının önemi, malullük aylığına hak kazanma koşulları ve malullük sigortasından sağlanan yardımlar SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı Kanunları ele alınarak karşılaştırılmalı bir şekilde açıklanmıştır. Uygulamada çıkabilecek sorunlar ve bunlarla ilgili çözüm önerileri değerlendirilerek çözüm bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disability status refers to a social risk guaranteed by social security law. Disability insurance provides support to people suffering from economic disability due to their disabilitiy. In the Turkish Social Security System, the state of invalidity is considered among the long-term insurance branches and has been explained in Articles 25 to 27 in the Social Insurance and General Health Insurance Law No. 5510. In the study, the importance of disability insurance the conditions to qualify for disability pension, and the benefits provided from disability insurance are explained in a comparative manner by considering SSI (SSK), ISEI (BAĞ-KUR) and Retirement Fund Laws. The problems that may arise in practice and the solution suggestions related to them were evaluated and a solution was tried to be found.