Kalp yetmezliğinde volüm durumunun kardiyak progresyona etkisi
  1. Tez No: 648059
  2. Yazar: BERKAN AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Kalp yetmezliği (KY) dünyada ve ülkemizde sıklığı giderek artan ve yarattığı komplikasyonlar nedeniyle toplum sağlığını tehdit eden oldukça önemli bir hastalıktır. KY sıklıkla hipervolemi ile seyreden bir hastalıktır ve morbidite ve mortalitesi fazladır. Bu çalışmada KY'de volüm durumunun kardiyak progresyon üzerindeki etkilerini incelemeye çalıştık. Metod: Araştırmamıza KY (ejeksiyon fraksiyonu (EF)
Özet (Çeviri)
Objective: Heart failure (HF) is a serious disease that is rapidly increasing in number and threatening public health due to complications in our country and in the world. HF is frequently followed by hypervolemia and its morbidity and mortality rate is high. In this study we have worked on how the volume status of HF affects cardiac progression Method: In our study we look at HF patients (Ejection Fraction (EF)