İç hastalıkları servisine yatan hastalarda ciddi hiponatremi görülme sıklığı, nedenleri, başvuru semptomları ve yatış süresi
Prevalence, etiologies, presenting symptoms and length of hospital stay in patients with severe hyponatremia admitted to the internal medicine ward
- Tez No: 944015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Hiponatremi hastanede yatan hastalarda en sık karşılaşılan elektrolit bozukluğudur. Çalışmamızda hastanede yatan ve ciddi hiponatremi tespit edilen hastaların klinik ve demografik özelliklerini analiz ederek hiponatreminin görülme sıklığını, risk faktörlerini ve etiyolojisini belirlemeyi amaçladık. Ciddi hiponatreminin hastaneye yatış süresi ve mortalite üzerindeki etkisini inceleyerek bu elektrolit bozukluğunun hasta prognozu ile olan ilişkisini değerlendirmeyi hedefledik. Ayrıca hiponatremiye yatkınlık oluşturan faktörleri belirleyip bu konuda farkındalık yaratarak erken tanı ve önleyici yaklaşımlar geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçladık. Bu kapsamda iç hastalıkları servisine yatan hastalar arasında serum sodyum düzeyi 120 mEq/L ve altında olanların başvuru semptomları, kronik hastalıkları, etiyolojileri ve laboratuvar parametreleri incelenerek hiponatremiye yatkınlık oluşturan faktörleri belirleyip ciddi hiponatremiyi önlemeye yönelik stratejilere katkı sağlamayı planladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan çalışmamız için etik kurul onayı alındıktan sonra SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Servisi'nde 01/01/2022 ile 31/12/2023 tarihleri arasında yatan ve laboratuvar tetkiklerinde serum sodyum düzeyi 120 mEq/L'den düşük 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Biyokimya tetkiklerinde düzeltilmiş serum sodyum düzeyi 120 mEq/L ve üzeri olan hastalar, 18 yaşından küçük olanlar, gebeler ve eksik verisi olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Ciddi hiponatremisi olan hastaların demografik özellikleri, başvuru semptomları, kronik hastalıkları, laboratuvar değerleri, volüm durumları, yatış süreleri ve hastane çıkış şekilleri incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 236 hastanın yaş ortalaması 72,5 ± 13,7 yıl olup %69,5'ini kadınlar oluşturuyordu. İç hastalıkları servisine ciddi hiponatremi ile yatan hastaların başvuru anında serum sodyum düzeyi ortalama 114,4 ± 4,9 mEq/L, çıkış düzeyi ise ortalama 131,0 ± 5,4 mEq/L idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Hyponatremia is the most common electrolyte disorder encountered in hospitalized patients. Our study aimed to determine the incidence, risk factors, and etiology of hyponatremia by analyzing the clinical and demographic characteristics of hospitalized patients in whom significant hyponatremia was identified. We aimed to evaluate the association of this electrolyte disorder with patient prognosis by examining the impact of severe hyponatremia on length of hospital stay and mortality. Furthermore, we aimed to identify factors predisposing to hyponatremia and contribute to the development of early diagnosis and preventive approaches by raising awareness about this condition. In this context, we planned to identify factors predisposing to hyponatremia and contribute to strategies for preventing severe hyponatremia by examining the presenting symptoms, chronic comorbidities, etiologies, and laboratory parameters of patients admitted to the internal diseases department with a serum sodium level of 120 mEq/L or lower. Materials and Methods: Following the receipt of ethics committee approval for our retrospectively designed study, patients aged 18 years and older with a serum sodium level of less than 120 mEq/L on laboratory tests, who were hospitalized in the Internal Diseases Department of UHS (University of Health Sciences) Prof. Dr. Cemil Tascioglu City Hospital between 01/01/2022 and 12/31/2023, were included. Patients with a corrected serum sodium level of 120 mg/L or higher on biochemistry tests, those under 18 years of age, pregnant and patients with missing data were excluded from the study. The demographic characteristics, presenting symptoms, chronic diseases, laboratory values, volume status, length of hospital stay, and discharge status of patients with severe hyponatremia were examined. Results: The mean age of the 236 patients included in the study was 72.5 ± 13.7 years, and 69.5% were female. The mean admission serum sodium level of the patients hospitalized in the internal diseases department with severe hyponatremia was 114.4 ± 4.9 mEq/L, while the mean discharge level was 131.0 ± 5.4 mEq/L. The mean length of hospital stay was 8.1 ± 11.7 days.