Kemâleddin İbnü'l-Hümâm'ın nübüvvet anlayışı
Kemaleddin Ibn Al-Humam's conception of prophethood
- Tez No: 648115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÖZLUYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kelâm ilmi dinin temel esaslarını konu edindiği ve İslâm'a yönelmiş şüphelerin yok edilmesini hedef aldığından, en şerefli ilim kabul edilmiştir. İslâm tarihi boyunca ortaya çıkan birbirinden farklı akımlara karşı aklî ve naklî deliller ortaya koyarak mücâdele vermiştir. Bu mücâdele bir yönüyle de nübüvvetin ispati için gerekli görülmüştür. Biz de bu çalışmamızda Mâtürîdî kelâmında önemli bir konuma sahip olan İbnü'l - Hümâm'ın nübüvvet anlayışını el-Müsâyere isimli eserini temele alarak ele aldık. Bu itibarla, İbnü'l-Hümâm'ın peygamberlik anlayışını ve peygamberlikle ilgili meselelerdeki görüşlerini incelemeye çalıştık. Çalışmamızı giriş ve iki ana bölümde ele almayı uygun gördük. Girişte çalışmamız boyunca işleyeceğimiz konuyu anlaşılır hale getirmek için, bahsedilmesi gerekli olan temel kavramların sözlük ve terimsel/ıstılahî manalarına yer verdik. Birinci bölümde, İslâm düşüncesinde nübüvvet anlayışlarına genel bakış olması adına, nübüvvet anlayışlarına yer verdik. Peygamberlik müessesesini kabul etmeyenlerin görüşleri ile Deizm konusunu ifade ettik. Nübüvveti ispat sadedinde ise Mu'tezile ve Şia gibi mezheplerin görüşlerine değindik. İkinci bölümde ise, Kemâleddin İbnü'l-Hümâm'ın hayatı, ilmi şahsiyeti, yaşadığı dönem ve eserlerine dair genel bir bilgi verdikten sonra nübüvvete ilişkin görüşlerini ele aldık. Nübüvvetin imkânı, gerekliliği, kesbîliği-vehbîliği, nübüvvet-gayb ilişkisi, peygamberlerin ismeti, peygamberlerin cinsiyeti, efdâliyeti, sayısı, Hz. Muhammed'in peygamberliği ve mu'cizeleri gibi hususları İbnü'l-Hümâm'ın ifadeleriyle açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Since the science of the Kalam aims to eliminate doubts directed towards Islam, it is considered the most honorable science. He has fought against the different movements that have emerged throughout the history of Islam by putting forward evidence of mental and Transference. In one aspect of this struggle, it was seen as necessary for the proof of Prophethood. In this study, we discussed Ibn Al - Humam's Müsayere written in the field of Kalam science and discussed the topic of nubüvvet. In this respect, we tried to examine Ibn Al-Humam's conception of Prophethood and his views on prophetic issues. We considered it appropriate to consider our work in the introduction and two main sections. In order to make clear the subject we will process throughout our study, we have included the lexical and termical meanings of the basic concepts that are necessary to be mentioned in the introduction. In the first chapter, in order to be an overview of the concepts of nubuwbet in Islamic thought, we included the concepts of nubuwbet. We expressed the views of those who did not accept the prophetic establishment and the issue of Deism. On the point of proving the nubuwvah, we touched on the thoughts of some sects. In the second part, after giving a general information about Kemaleddin Ibn Al-Humam's life, his scientific personality, his period and his works, we discussed his views on nubuwvah. The possibility and necessity of Prophethood, the relationship between the occult and the occult, the name of the Prophet, the sex of the prophets, the ephdality, the number of the Prophet (SaaS).We tried to explain the issues such as the prophethood of Muhammad and the issues of his signs with the statements of Ibn Al-Humam.