El-Arabiyyetü Beyne Yedeyk isimli kitapta geçen hadislerin tahrici ve tahlili
The hadith mentioned in the book Al-Arabiyyatu Beyne Yedeyk propulsion and assay
  1. Tez No: 648116
  2. Yazar: FEVZİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmamızda Suudi Arabistan Krallığı İslam Vakfı Kurumu tarafından hazırlanan ve Arapça öğretim seti olarak kullanılan“el-Arabiyyetü Beyne Yedeyk”adlı kitapta geçen hadislerin tahric ve tahlili yapılmıştır. Hadislerin tahric ve değerlendirilmesi önem arzetmektedir. Bu çalışma ile bu kitapta geçen hadislerin sıhhat durumu ortaya konmuş olacaktır. Mezkur eserde geçen hadisler öncelikle Kütüb-i Tis'a olarak bilinen; imam Buhârî'nin (ö. 256/870), Sahih'i, imam Müslim'in (ö. 261/875) Sahih'i, Ebî Dâvûd'un (ö. 275/889) Sünen'i, Tirmizî'nin (ö. 279/892) Sünen'i, İbn Mâce'nin ( ö. 273/887) Sünen'i, Nesâî'nin (ö. 303/915) Sünen'i, Dârimî'nin (ö. 265/869) Sünen'i, İmâm-ı Mâlik'in (ö. 179/795) Muvatta'ı ve Ahmed b. Hanbel'in (ö. 241/855) Müsned''inden araştırılacak, eğer bu kaynaklarda yoksa diğer hadis kaynaklarına müracat edilecektir. Tespit edilen hadisler senet ve metin yönüyle değerlendirilecek, yeri geldikçe o hadis hakkında yapılan genel yorumlara müraacat edilecektir. Son olarakta mezkur hadislerle ilgili istatistiksel bilgilere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Hadith mentioned in the book“al-Arabiyyetu Beyne Yedeyk”prepared by the Islamic Foundation of the Kingdom of Saudi Arabia and used as an Arabic teaching set were analyzed. It is important to evaluate the Hadith. By this study, the health status of the hadiths mentioned in this book will be revealed. The Hadith mentioned in the aforementioned work is primarily known as Kütüb-i Tis'a; imam Buhari (d. 256/870), Sahih, imam Muslim (d. 261/875) of Sahih, Ebi Dawud (d. 275/889) of Sunan, Tirmidhi (d. 279/892) of Sunan, Ibn Mace ( d. 273/887) of Sunan, Nesai (d. 303/915) of Sunan, Darimi (d. 265/869) of Sunan, Imam Al-Malik (d. 179/795) of Muvatta and Ahmed b. Hanbel (d. 241/855) it will be investigated from Musnad'and if it does not exist in these sources it will be applied to other sources of Hadith. The Hadith will be evaluated in terms of deed and text, and general interpretations about that Hadith will be observed as soon as possible. Finally, statistics about the mentioned Hadith will be given.