Endüstri 4.0 sürecinde lojistikte dijital dönüşüm: TRANS. EU TMS 4.0 Dijital Platformun incelenmesi
Digital transformation in logistics in industry 4.0 process: Examining the TRANS.EU TMS 4.0 Digital Platform
- Tez No: 648132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVA STAUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İlk kez 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı'nda ortaya atılan ve tüm üretim süreçlerini tekrar baştan dönüştürmesi muhtemel olan Dördüncü Endüstriyel Devrim yani diğer bir adıyla Endüstri 4.0, tüm üretim süreçleri ile doğrudan ilişkili olan lojistik sektöründe de değişim, gelişim ve dönüşümünü kaçınılmaz kılmıştır. Bu dönüşüm lojistik şirketleri ve paydaşları içinde dikkate değer bir konu haline gelmiştir. Bu nedenle, lojistik sektöründe yeni bilişim teknolojileri kullanımının hayati önemi ve gerekliliği, Endüstri 4.0 süreci içinde lojistiğin olmazsa olmazlarından olmuştur. Nitekim, bu çalışmanın amacı, teknoloji temelli Endüstri 4.0 devriminin lojistik süreçlerde kullanılacak yeni teknolojilerin etkisini ve dönüşümünü incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde, endüstriyel devrimlerin ortaya çıkış sebepleri, sonuçları ve etki ettiği alanlar incelenmiştir. İkinci bölümde ise, geçmişten günümüze kronolojik olarak Endüstriyel Devrimlerin lojistik sektörüne nasıl etki ettiği, lojistik teknolojik süreçlerinde neleri değiştirdiği ve lojistik bilişim teknolojilerinin Endüstri 4.0 sürecinde yeni lojistik teknolojileri ile dönüşümü incelenmiştir. Uygulama kısmında ise, TRANS.EU teknoloji şirketinin TMS 4.0 (Taşımacılık Yönetim Sistemi 4.0) Dijital Platformu incelenmiş, elde edilen bulgular kısmında açıklanmıştır. Bulgular neticesinde, TRANS.EU TMS 4.0 Dijital Platformunu kullanan şirketlere lojistik iş süreçlerinde birçok fayda sağlamaktadır. Sistem içerisindeki şirketlerin bilgi ve belgeleri bulut sistemi içerisindeki güvenli bir şekilde saklanabilmekte ve karşılıklı güven esasına uygun yük ve araç yönetimleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, dijital platformun istihdam üzerinde etkisi ve yeşil lojistik üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Fourth Industrial Revolution also called "industry 4.0‟ which was first introduced at the Hannover Fair in Germany in 2011 and is likely to transform all production processes again has made change development and transformation inevitable in the logistic sector which is directly related to all production processes. This transformation has become a remarkable subject among logistics and its stakeholders. Therefore, the vital importance and necessity of the use of new information technologies in the logistic industry has become an indispensable part of logistics in industry 4.0 process. Indeed, the aim of this study is to examine the impact and transformation of new technologies to be used in the logistics processes of the technology-based industry 4.0 revolution. In the first part of the study, reasons, consequences and the areas of influence of industrial revolutions were examined. Second part of this study, how the industrial revolutions affect the logistics industry chronologically from past to present what has changed in logistics technological processes and transformation of logistics information technologies with new logistics technologies in industry 4.0 process are examined. In the application part, TRANS.EU technology company TMS 4.0 (Transport Management System 4.0) examined the digital platform are described in the results section obtained. According to the findings, campanies who are using TRANS.EU TMS 4.0 Dijital Platform gains many advantages. Information and documantations about the companies are securly kept in cloud system and load and equipment systems are kept with trust in between parties. Finally, this digital platform has a strong impact on employment and green logistic.