Limancılıkta endüstri 4.0'a uyum ve istihdam
The harmony and employment for industrial 4.0 in port sector
- Tez No: 648131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVA STAUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ekonomi, İşletme, Marine, Economics, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Limancılık sektörü deniz taşımacılığının gelişmesi ile müthiş bir atılım göstermiştir. Başlarda yük indirme/bindirme ile başlayan bu süreç, depolama, iç dolum, iç boşaltma gibi çeşitli operasyonlarda ekleyerek ithalat/ihracat işlemlerinde önemli bir alan haline gelmiştir. Böylece sektördeki rekabet gücünü elde tutabilmek ve gemi operasyonlarını hızlandırmak için teknolojik gelişmelere ihtiyaç duymuştur. Bu teknolojik gelişmeler hem yeni makineler hem de yazılım olarak karşımıza çıkmaktadır. Endüstri 4.0 ise, gelişen teknolojinin bugün bizler için son noktası denilebilmektedir. Minimum maliyet ile maksimum üretim/hizmet sağlayan bu teknoloji geniş kapsama sahip olduğundan dolayı bu devrim her sektöre entegre edilebilmektedir. Entegre sayesinde birçok iş akışı rahatlayarak verimlilik artırılabilmektedir. Ancak bu noktada verilen hizmet süreçlerinden insan faktörünün çıkarılması istihdamı nasıl etkiler sorusu ortaya çıkmaktadır. Endüstri 4.0 ın istihdama etkisi var mı,bu etki yeni bir krize neden olur mu?gibi sorular meydana gelmektedir. Üretimin artıp maliyetlerin düştüğü bir ortamda istihdam faktörünün nasıl etkileneceği merak konusudur. İstihdam ile ilgili birçok farklı görüş ortaya atılmış ve çeşitli örnekler ile netleştirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma sektörün teknolojiye ihtiyaç duyması ve gelişimini devam ettirdiği bir dönemde bizler için yeni bir kavram olan Endüstri 4.0 ın da limancılık sektöründe istihdama etkisi olup olmadığı ve çalışanların Endüstri 4.0‟a bakış açılarının ne olduğu konularında bulgular elde edip, tespitinin yapılmasını amaçlamıştır. Bu çalışma sonucunda limancılık sektörünün Endüstri 4.0‟a uyum sağlayabileceği, limanların bu uyum süreci içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara bakıldığında Limancılık ve Endüstri 4.0‟ın istihdama etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca limancılıkta Endüstri 4.0 yatırımlarına olumlu bakanlar, istihdam ile ilgili de olumlu bakış açısına sahip oldukları, limancılıkta Endüstri 4.0 yatırımlarına olumsuz bakanların da istihdam ile ilgili olumsuz bakış açısına sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The port industry has made a great leap forward with the development of maritime transport. This process, which started with loading / unloading at the beginning, has become an important area in import / export operations by adding in various operations such as storage, filling, and unloading. Thus, it needed technological developments to retain its competitive edge in the sector and to accelerate ship operations. These technological developments emerge as both new machines and software. In Industry 4.0, we can say that all technologies are the last point for us today. This revolution, which provides maximum production / service with minimum cost, has a wide scope, so this revolution can be integrated in every sector. Thanks to the integrated, productivity can be increased by relaxing many workflows. However, the question of how removing human factor from the service processes provided at this point affects employment is confusing. Does Industry 4.0 have an impact on employment? Questions arise as if this effect causes a new crisis. In an environment where production increases and costs decrease, it cannot be done without considering the employment factor. Many different views about employment have been put forward and tried to be clarified with various examples. This study aimed to answer and identify questions such as whether it will be possible to integrate into the industry sector in Industry 4.0, which is a new concept for us at a time when the industry needs technology and continues its development, how it will affect employment and what the employees' perspectives on Industry 4.0 are. As s result of this study, we found that the port can adapt to Industry 4.0, and are in compliance with the transformation process. The findings also reveals that Industry 4.0 had an impact on port employment. In addition, those who believes in investing on vii Industry 4.0 has a positive view on employment as oppose to those who believes Industry 4.0 is not worth to invest.