Uluslararası ticaret yapan şirketlerin döviz kuru riski yönetimi: Mobilya sektörü üzerine bir uygulama
Exchange risk management of international trade companies: An application on furniture sector
  1. Tez No: 648134
  2. Yazar: MEHTAP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşme, hayatın her alanında olduğu gibi ticaret alanında da birçok değişime ve gelişime neden olmuştur. Ticaretin ulusal boyuttan uluslararası boyuta taşınması, dünyanın tek pazar haline gelmesi birçok riski beraberinde getirmiştir. Firmaların farklı para birimi kullanan ülkeler ile ticaret yapması döviz kurunun önemini firmalar açısından daha da arttırmıştır. Ticaretin uluslararası boyuta taşınması, farklı ülkelerle ticaret yapan firmaları, döviz kurunda meydana gelen dalgalanmaların neden olduğu kur riski problemi ile karşı karşıya bırakmıştır. Bunun sonucunda, kur riskinin neden olduğu risklerin artması ve firmalara verdiği zarar nedeniyle kur riski yönetimine olan ihtiyaç da artmıştır. Firmaların kur riski yönetim sürecini etkili ve doğru yönetememeleri firmanın zarar etmesine hatta yok olmasına neden olabilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda; çalışmanın birinci bölümünde döviz kurunda meydana gelen dalgalanmaların neden olduğu döviz kuru riski ve çeşitleri açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, döviz kuru riskinden korunmak için kullanılan yöntemler (hedging) hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise; son zamanlarda hızla gelişen bir sektör olan mobilya sektörüne dair bilgiler verilerek mobilya sektöründe uluslararası faaliyette bulunan firmalara anket uygulanmıştır. Uygulanan bu anket ile mobilya sektöründe uluslararası faaliyette bulunan firmaların döviz kuru riskinden korunmak için kullanılan yöntemlerden haberdar olup olmamaları, döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalardan korunmak için ayrı bir departmanın varlığı, döviz kuru dalgalanmalarından korunmak için izledikleri bir politikanın olup olmaması ve döviz kuru riskinden korunmak için işletme içi stratejilerin hangilerinin kullandıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization has caused many changes and developments in the field of trade as in all areas of life. Trade having been moved from the national to the international dimension and the world having become the only market brought along many risks. The fact that firms trade with countries that use different currencies has increased the importance of the exchange rate for firms. Moving the trade to an international dimension has left the companies trading with different countries to the currency risk problem caused by exchange rate volatility. As a result, the need for currency risk management has also increased due to the increase in risks caused by currency risk and the damage done to companies. Failure of companies to manage the exchange risk management process effectively and correctly may cause pecuniary loss or even loss of the company. In line with this information; In the first part of the study, the exchange rate risk and types caused by volatility in the exchange rate have been explained. In the second part of the study, information about the methods (hedging) used to hedge against the exchange rate risk is given. In the last part of the study; a survey was applied to companies operating in the furniture sector internationally by giving information about furniture sector which is a rapidly developing sector recently. With this survey, whether the companies operating in the furniture industry internationally are aware of the methods used to hedge against the exchange rate risk, whether there is a separate department to protect against the volatility in the exchange rate, whether there is a policy they follow to protect against the exchange rate volatility, and which strategies the enterprise use to protect against the exchange rate risk have been investigated.