İş yaşamında inanç ayrımcılığı: Bandırma örneği
Belief discrimination in business life: The case of Bandirma
- Tez No: 648135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, iş yaşamının temel bileşenlerinden biri olan işgörenlerin iş yaşamlarındaki inanç temelli ayrımcılık algısını incelemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde bulunan 287 kamu ve özel sektör çalışanı ile yapılan anket uygulamasından elde edilen veriler istatistiksel analizler ile değerlendirmeye alınmıştır. Analizlerde parametrik olmayan test tekniklerinden Mann Whitney ve Kruskal Wallis kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan inanç ayrımcılığı ölçeği, algılanan ön yargı ve gizli semptomlar olmak üzere iki alt boyuttan oluşmaktadır. Çalışma sonucunda, cinsiyet, gelir düzeyi, kurumda çalışma süresi, herhangi bir dine inanma ve dindarlık düzeyi değişkenlerine göre ayrımcılık algısının anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine whether the employees, who are one of the main components of business life, have a belief-based discrimination perception in their business life. In this context, the data obtained from the survey application conducted with 287 public and private sector employees in Bandırma district of Balıkesir were evaluated with statistical analyzes. Mann Whitney and Kruskal Wallis, which are nonparametric test techniques, were used in the analysis. The belief discrimination scale used in the study consists of two sub-dimensions: perceived prejudice and closet symptoms. As a result of the study, it was found that the perception of discrimination varies significantly according to the variables of gender, level of income, working time in the institution, belief in any religion and religion level.