Dış ticaret yapan firmalarda kur riskinin yönetilmesi
Managing foreign exchange risk in foreign trade firms
- Tez No: 604779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN HİLAL YASLIDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dış ticaret operasyonları üzerine odaklanmış olan işletmeler açısından ise üzerinde düşünülmesi gereken birçok farklı, kritik unsur söz konusu olmaktadır. Gerek ithalat gerekse de ihracat operasyonlarında yer almış olsun, şirketlerin ortak ve en ciddi sorunlarının başında, kur riskinin yönetilmesi sorunu gelmektedir. Dış ticaret firmaları, sahip oldukları ticari potansiyeli yönetebilmek adına yabancı ülke para birimlerinin dolaşım sürecinde yaşadığı sorunları ve bunların kar-zarar dengesine olan etkilerini gözetmek durumundadırlar. Küçük ölçekli bir finansal değişim, bilhassa da kur değerlerindeki değişimler, şirketlerin ticari operasyonlarını büyük sorunlara sürükleyebilmektedir. Bu tezde, dış ticaret firmalarının döviz kuru riski karşısındaki uygulamaları incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Bu inceleme ve değerlendirme açısından da dış ticaret firmalarının kur riskinden korunmalarına dair faaliyetleri bir örnek uygulama ile ortaya konmaktadır. Tezin birinci bölümünde döviz kurları ve kur riski analizi kavramlarına yer verilmektedir. İkinci bölümde kur riskinden korunma yöntemlerine dair çabaların ne şekilde oluştuğuna dair değerlendirmeler bulunmaktadır. Üçüncü bölümde, spesifik olarak dış ticarette kur riski kavramı üzerine odaklanılmaktadır. Çalışmanın son bölümünde, dış ticaret firmalarının kur riski ile karşı karşıya kalma durumunda türev araçların kullanımı ile kur riskinin nasıl yönetileceği konusu, DESA Deri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi verileri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of enterprises focused on foreign trade operations, there are many different critical elements that should be considered. Regarding both import and export operations, one of the most common and most serious problems of the companies is the management of exchange rate risk. In order to manage the commercial potential, they have, foreign trade firms must observe the problems experienced by the foreign currencies in the circulation process and their effects on the profit-loss balance. Small-scale financial change, especially changes in exchange rates, can drive companies' commercial operations to major problems. In this thesis, the practices of foreign trade firms against exchange rate risk are examined and evaluated. In terms of this review and evaluation, the activities of foreign trade companies regarding the protection from exchange rate risk are presented with a sample application. In the first part of the thesis, exchange rates and currency risk analysis concepts are given. In the second section, there are some evaluations on the ways in which foreign exchange risk protection efforts are formed. In the third chapter, the focus is on the concept of currency risk in foreign trade. In the last part of the study, the issue of how to manage the foreign exchange risk with the use of derivative instruments in the case of foreign trade firms facing foreign exchange risk is examined with the data of DESA Deri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi.