Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran hastaların sigara kullanma durumu ile diş kaybı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of the relationship between smoking status and tooth loss of patients applied to Ondokuz Mayis University Faculty of Dentistry
  1. Tez No: 648158
  2. Yazar: ÖNDER HANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Diş Hekimliği, Family Medicine, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı hastalarda sigara kullanma durumu ve nikotin bağımlılığı ile diş kaybı ilişkisini ortaya koymaktır. MATERYAL VE METOT: Çalışmada verilerin toplanması için anket formu kullanılmıştır. Anket sorularının yanında klinik muayene ve grafi incelemesi yapılmıştır. Hastalar çalışma hakkında bilgilendirilip hasta bilgilendirilmiş yazılı onamları alınmıştır. OMÜ Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan onay alınmıştır. Verilerin analizi ve değerlendirilmesi SPSS 25.0 ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of the study is to reveal the relationship between smoking status and nicotine addiction and tooth loss in patients. MATERIALS METHOD: A questionnaire form was used to collect data in the study. In addition to the questionnaire questions, clinical examination and radiography were examined. The patients were informed about the study and their written informed consents were obtained. Approval was obtained from OMÜ Klinik Araştırmalar Etik Kurulu. The analysis and evaluation of the data was done with SPSS 25.0.