Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri bireylerde gıda takviyesi kullanım durumları ve sağlıklı beslenme davranışları
Food supplement use and healthy nutrition behaviors in individuals aged 18 and over who applied to family medicine outpatient clinic of Ondokuz Mayis University Hospital
- Tez No: 648070
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Günümüz dünyasında insanlar beslenme konusunda bilgiye hızlıca ulaşabilmekte ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmektedir. Gıda takviyeleri kullanımı giderek artış göstermektedir. İnsanlar; normal beslenmesini takviye etmek, yeterli düzeyde alamadığı vitamin ve mineralleri dışarıdan alarak bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi pek çok amaçla gıda takviyelerini kullanmaktadır. Çalışmamızda amacımız Ondokuz Mayıs Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuranlarda gıda takviyesi kullanım sıklığını ve sağlıklı beslenme davranışlarını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri bireylere uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin sosyodemografik özellikleri, kullandıkları gıda takviyeleri, sağlıklı beslenme davranışları araştırmacı tarafından hazırlanmış 40 sorudan oluşan anket ile belirlenmiştir. Veriler bilgisayar ortamına girilip değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In today's world, people can quickly access information about nutrition and pay attention to healthy nutrition. The use of food supplements is increasing. People use food supplements for many purposes such as to supplement their diet, to strengthen the immune system by taking vitamins and minerals that they cannot get enough. The aim of our study is to determine the frequency of use of food supplements and healthy eating behaviors in individuals who applied to Family Medicine Outpatient Clinic of Ondokuz Mayis University Hospital. Material and Method: The study was applied to individuals aged 18 and over who were admitted to Family Medicine Outpatient Clinic of Ondokuz Mayis University Hospital. Sociodemographic characteristics, food supplements they used, and healthy eating behaviors of the individuals participating in the study were determined by a questionnaire consisting of 40 questions prepared by the researcher. The data were entered into the computer and the relationship between the variables was examined.