In vitro koşullarda Bacopa monnieri L.'nin farklı kimyasal mutajenlerin etkisi
The effect of Bacopa monnieri L. on different chemical mutagenes under in vitro conditions
  1. Tez No: 648169
  2. Yazar: KÜBRA MİRZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bacopa monnieri L. çoğunlukla Hindistan'da yetişen, özellikle nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılan ve soyu tükenmekte olan şifalı bir akuatik bitkidir. Yabanıl tipinin korunması ve iyileştirilmesi bitki içerisindeki sekonder metabolit olan Bacoside A'ya bağlıdır. Bu yüzden son yıllarda B. monnieri'nin genetik çeşitliliğinin değerlendirilmesi için yapay olarak uyarılmış mutasyon ve in vitro doku kültürü uygulaması gibi farklı biyoteknolojik ve moleküler biyolojik teknikler kullanılarak; bitkiyi korumanın ve genetik iyileştirmenin amaçlanmasıyla farklı çalışmalar yapılmaktadır. Araştırmamızda B. monnieri bitkisini in vitro doku kültürü tekniği ile farklı mutajenlerin (NaN3 ve EMS) 0,2mg/L, 0,1mg/L, 0,05mg/L ve 0,025mg/L dozlarında; 120, 60 ve 30 dakika boyunca mutajen çözeltilerin içinde maruz bırakılarak ikincil metabolitin arttırılması amaçlanmış, bitkinin rejenerasyonuna ve morfolojik özelliklerine olan etkileri de karşılaştırılmıştır. Kullanılan mutajenlerde en verimli sonuçlar genellikle EMS için 0,2mg/L, 0,1mg/L konsantrasyonlarında ve 120 dakikada gözlemlenirken, NaN3'de ise genellikle 0,025mg/L, 0,05mg/L konsantrasyonlarında ve 120 dakika olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bacopa monnieri L. is an endangered medicinal aquatic plant that grows mostly in India and is used especially in the treatment of neurodegenerative diseases. Protection and improvement of wild type depend on Bacoside A, the secondary metabolite in the plant. Therefore, by using different biotechnological and molecular biological techniques such as artificially induced mutation and in vitro tissue culture application to evaluate the genetic diversity of B. monnieri; Different studies are carried out to protect the plant and genetic improvement. In our study, B. monnieri plant was used in vitro tissue culture technique with different mutagens (NaN3 and EMS) at 0.2mg / L, 0.1mg / L, 0.05mg / L, and 0.025mg / L doses; It was aimed to increase the secondary metabolite by exposure in mutagen solutions for 120, 60 and 30 minutes, and its effects on the regeneration and morphological properties of the plant were also compared. For the mutagens used, the most efficient results were generally observed at 0.2mg / L, 0.1mg / L concentrations and 120 minutes for EMS, while for NaN3 it was generally stated as 0.025mg / L, 0.05mg / L concentrations and 120 minutes.