Architecture of art-related buildings in urban environments of Turkey during the period of 1950-1970
1950-1970 yılları arasında Türkiye'nin kentsel ortamlarında sanat ile ilgili yapıların mimarisi
  1. Tez No: 648182
  2. Yazar: ECE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İREM KIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, 1950-1970 yılları arasında Türkiye'nin üç büyük kenti olan İstanbul, Ankara ve İzmir'de, sanat ile ilgili üretilmiş olan mimarinin araştırılması ve analiz edilmesi amaçlanmıştır. 1950-1970 aralığında etkili olan mimarlık anlayış ve akımları, sanat ve sanat ile ilgili yapıların üretiminde etkili olan aktörler ve süreçler de tez kapsamında dikkate alınmış ve bu konular da ilgili kaynaklardan bilgiler derlenerek çalışmaya dahil edilmiştir. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm teze giriş bölümüdür. İkinci bölümde dönemin siyasi, ekonomik, kültürel ortamı ile mimari ortamı, mimari akımları ve özellikleri kısaca özetlenmektedir. Hızlı kentleşme ve kentlileşen nüfus özellikleri de dönemin karakteristik olguları arasında olup, fiziksel kentsel ortam ile sanat ile ilgili mimariyi etkileyen faktörler arasında kabul edilmiş ve tez kapsamına dahil edilmişlerdir. Üçüncü bölümde, 1950-1970 yıllarındaki devlet ve sanat ilişkisinden, devletin ve özel sektörün sanatla ilgili girişimlerinden ve sanat ile ilgili mimariye katkılarından bahsedilmektedir. 50-70 arası dönemin arka planını oluştururken sanat eğitimi ve destek konusunda, Erken Cumhuriyet Dönemi devlet sanat ilişkisine dair bilgiler de karşılaştırma amaçlı anlam içerdiği için tez içerisinde kullanılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise sanat ile ilgili üretilmiş olan binaların analizi yapılmıştır. Sanat ile ilgili binalar tip olarak güzel sanatlar okulları, resim-sanat müzeleri ve galerileri, sinema binaları, tiyatro binaları, konser salonları ve opera binaları olarak kategorize edilmiştir. Ancak o yıllar arasında üretilmiş olan sanat ile ilgili binalara bakıldığında en çok bilgiye sinema, tiyatro ve konser binalarında rastlanılmıştır. Dolayısı ile tezin dördüncü bölümü detaylı olarak sinema, tiyatro, opera ve konser binaları çerçevesinde oluşmuştur. Bu binaların mimari özellikleri belirtilen kaynaklardan elde edilen belgeler çerçevesinde değerlendirilmiş ve bulgular ortaya konmaya çalışılmıştır. Tüm bu bilgiler özet niteliği taşıyan analiz tablolarında birleştirilmiştir. Bu tablo sanat ile ilgili binaların konumları, üreticileri, kapasiteleri, mimari özelliklerini içermektedir. Beşinci bölüm ise tüm bu verilerden ve tablolardan yola çıkılarak bir sonuç ve değerlendirme niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
It was aimed in this study to research and analyze the architecture of the art related structures built between the years of 1950 - 1970 in İstanbul, Ankara and İzmir, which are the three major cities of Turkey. Architectural understandings and movements that were effective in the 1950-1970 period, factors and processes that were effective in the production of art and art related structures were also examined within the scope of the thesis, and these subjects were included in the study by compiling information from related sources. The thesis consists of five main chapters. The first chapter is the introduction of the thesis. The second chapter summarizes the political, economic, cultural and architectural environment of that period as well as the leading architectural movements and their properties. Rapid urbanization and urbanizing population features are also among the characteristic phenomena of the period and they were accepted among the factors affecting the physical urban environment and art related architecture and were included in the scope of the thesis. The third chapter discusses the state and art relation, the art initiatives of the state and the private sector and the contribution of these initiatives to art related architecture in the period of 1950-1970. While forming the background of the years between 1950 and 1970, information about the art education and support and the information on the state-art relationship in the Early Republican Period were included in the thesis for comparison. The fourth chapter of the thesis includes the analysis of the art related structures. Art related buildings were categorized as fine arts schools, art museums and galleries, cinema halls, theater halls, concert and opera halls. The most abundant information was found on cinema, theater and concert halls when the art related structures built in that period were examined. Therefore, the framework of the fourth chapter of the thesis is built around the cinema, theater and concert halls. The architectural features of these buildings were analyzed within the framework of the documents obtained from the specified sources and findings were tried to be revealed through analysis. All of these information were presented in the analysis tables that function as a summary. These tables include the locations of the art related buildings, their producers, capacities and architectural features. The fifth chapter includes results and evaluations of these data and tables.