Kentsel dokunun korunmasında yasal ve yönetsel çerçeve: Ankara yenileme alanı
Lawful and executive outline in conservation of urban structure: Ankara renovation area
- Tez No: 269911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAN ÖZDEMİR SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sadece atalarımızdan bize kalan bir miras değil aynı zamanda gelecek kuşaklara aktarılması zorunlu olan kültürel ve doğal varlıkların korunması büyük önem arz eden, çevre, kentleşme, planlama, mimarlık, mühendislik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk, gibi pek çok disiplini aynı anda ilgilendiren ve çok boyutlu ele alınması gereken bir konudur.Ülkemizde geçmiş dönemlere ait yapıların korunması Cumhuriyet döneminde önem kazanmaya başlamıştır. Ancak yine de bugüne kadar geleneksel dokuların korunması konusunda yeterli devlet politikaları oluşturulamamıştır. Son yıllarda koruma alanındaki gelişmelerin artması ile koruma yapı ölçeğinin yanında kentsel boyutta da ele alınmaya başlanmıştır.Ülkemizde, 2005 yılına kadar tarihi kentsel dokunun korunması 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile sağlanmaya çalışılmış, 2005 yılında yürürlüğe giren 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun ile tarihi kentsel dokunun daha etkin bir şekilde korunması amaçlanmıştır. Fakat 5366 sayılı Kanunun 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile çelişen yönleri bulunmaktadır.Bu çalışmada; 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanunun eksik yönleri, bu Kanun uyarınca ilan edilen Ankara Yenileme Alanı örneği üzerinde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
It is essential to protect cultural and natural existence which are not only heritage from our ancestor that transfering to the future at the same time in the world in present day. Environment, urbanization, planning, architecture, engineering, archeology, art history, law which are related to protection of cultural and natural heritage that should be researched into multi dimensional.It has been started to protect the buildings belong to ancient ages since the Republic of Turkey was founded. However, it could not have made efficient state policies about conservation of traditional structures. It has been commenced to pay attention to protection structure measure in the scope of preservation rising of late years.In our country, conservation of historical urban environment has been kept to the right with Law on the Conservation of Cultural and Natural Property. In year of 2005 with Law On Conservation By Renovation and Use By Revitalızation Of The Deteriorated Historical and Cultural Immovable Property has been aimed more active conservation of historical urban environment. But there are lots of things that has been in contradiction with these two laws.In this study; it has been tried to bring up the defective sides of Law On Conservation By Renovation and Use By Revitalızation Of The Deteriorated Historical and Cultural Immovable Property in the sample of Ankara Renovation Area.