Fen öğretiminde farklı betimle modlarının öğrenme amaçlı yazma aktivtelerinde kullanımlarının akademil başarıya etkisi
Investigating the effect of using multimodal representations within writing-to-learn approach on middle school science achievement
  1. Tez No: 232376
  2. Yazar: MUHAMMED ERTAÇ ATİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BÜYÜKKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı betimleme modlarıyla hazırlanan öğrenme amaçlı yazma aktivitelerinin ilköğretim öğrencilerinin akademik başarıları üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmanın örneklemini 2007-2008 eğitim-öğretim yılında, Türkiye'nin kuzeydoğusunda kırsal bir ilçede Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulun 4 farklı altıncı sınıf şubesinde okuyan 75 öğrenci oluşturmuştur. Öğrenciler rasgele dört uygulama grubuna ayrılmıştır. Birinci uygulama grubu; 5. sınıf öğrencilerine yalnızca metinsel betimleme modları içeren mektup, ikinci uygulama grubu; 5. sınıf öğrencilerine serbest betimleme modları (resim, grafik, matematiksel betimleme modları gibi) ve metinsel betimleme modları içeren mektup, üçüncü uygulama grubu; 5. sınıf öğrencilerine metinsel betimleme modları ve grafiksel betimleme modları içeren mektup, dördüncü uygulama grubu; 5. sınıf öğrencilerine metinsel betimleme modları ve matematiksel betimleme modları içeren mektup yazmışlardır. Çalışmada nicel bir araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak ulusal testlerden ve aynı çalışma grubunda bulunan diğer araştırmacıların daha önce yapmış oldukları çalışmalardan seçilmiş 14 çoktan seçmeli soru ve üst düzey bilişsel becerileri ölçen 6 kavram sorusu ön ve son-test olarak kullanılmıştır.Veri toplama aracı olarak Konu Tabanlı Fen ve Teknoloji Başarı Testi (KTFTBT) uygulanmıştır. Veriler SPSS paket programıyla değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular neticesinde; belirli betimleme modlarını kullanmak mecburiyetinde olan öğrencilerin betimleme modlarını seçim konusunda serbest bırakılan öğrencilere ve sadece metinsel betimleme modlarını kullanan öğrencilere göre daha başarılı olduğun söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate effects of embedding particular modal representation into writing to learn activities. Study was conducted at the Eastern rural public middle school in Turkey in 2007-2008 school year.Study sample includes 75 sixth grade students within 4 classes. All 4 classes were tought by same the same teacher and each class randomly assigned to treatment groups. All treatment groups, upon completion of the unit, prepared a letter to the 5th graders explaining what they have learnt. However, the modes that they embedded into their letters were different. The first treatment group wrote letter including only textual expressions (text only). The second group wrote letter that including any modes (text and any mode -no restrictions). The third group wrote letter including textual expressions and graphical modes (text and graph) Finally, the forth group wrote letter including textual expressions and mathematical modes (text and math). Quasi experiemental pre-post design was applied in this research. Pre-post test was consisted of 14 multiple choice questions and 6 conceptual.The results were analyzed with SPSS. The findings indicated that in learning electricity unit preparing a writing to learn activity does scaffolds students understanding of science concept. Further, the benefit was predominantly superior when a particular mode (math or graph) was asked to be embedded.