2008 krizi bağlamında Çin'in ekonomik bir güç olarak yükselişi
The rise of China as an economic power in the context of the 2008 crisis
  1. Tez No: 648223
  2. Yazar: ENES SEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çin uzun yüzyıllar dünyanın en büyük ekonomik gücü iken batının sömürgeci faaliyetleri, isyanlar ve iç savaşlarla geçen yüz yıllık bir süreç ile zayıf düşmüştür. 1949 yılında Komünist Parti liderliğinde kurulan sosyalist cumhuriyet önemli bir ekonomik atılım gerçekleştirememiştir. 1978 yılı ile beraber başlayan dönüşüm ve dışa açılma süreci ile Çin ekonomisi hızla büyümüş ve Çin önemli bir ekonomik aktör olarak ortaya çıkmıştır. 2008 Krizi'ne kadar liderlik iddia etmekten kaçınan Çin kriz ile birlikte zayıflayan ABD ekonomisi ve batı ekonomik sistemine meydan okumaya başlamıştır. Gelişmekte olan ülkeler ile işbirliği içerisinde mevcut uluslararası ekonomik, finansal ve ticari kuruluşlarda reform söylemlerinde bulunan Çin; sürecin devamında sisteme alternatif kurumların inşasına başlamıştır. Çin ekonomisi ABD ile açık bir şekilde rekabet içerisindedir. Kendi reform ve dışa açılma süreci ile Çin karakteristiğinde inşa ettiği ekonomik sistemini batı eksenli ekonomik sisteme alternatif olarak ortaya koymakta her ülkenin kendi şartlarına uygun ve politik koşulların öne sürülmediği bir sistem inşası vaad etmektedir. Çin ekonomisi hızlı bir şekilde büyümekte ve birçok ekonomik göstergeye göre dünyanın tartışmasız en büyük ekonomik gücü olma sürecindedir. Çin ekonomisi güçlü yönlerin yanında önemli zayıflıklar da barındırmaktadır. Çin reform ve dönüşümünü sürdürmektedir ve bu kapsamda bu zayıflıkların da aşılması beklenmektedir. Çalışmada Çin'in reform ve dışa açılması süreci ile ekonomik bir güç olarak ortaya çıkması ve 2008 Krizi sonrası batı eksenli ekonomik sisteme hem sistem içinde etki gücünü arttırarak hem de alternatifler geliştirerek meydan okuması ele alınmaktadır. Bunun yanında Çin ekonomisinin güçlü ve zayıf yönleri analiz edilmekte ve ABD ile rekabeti çerçevesinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
While China has been the largest economic power in the world for many centuries, it has been weakened by a hundred years of colonial activity in the west, riots and civil wars. The socialist republic, founded in 1949 under the leadership of the Communist Party, has not been able to make a significant economic leap. With the transformation and outward opening process that started in 1978, the Chinese economy grew rapidly and China emerged as an important economic actor. China, which avoided claiming leadership until the 2008 Crisis, started to challenge the weakening USA economy and the western economic system with the crisis. China, which has made reform discourses in existing international economic, financial and commercial institutions in cooperation with developing countries; In the continuation of the process, it started to build alternative institutions to the system. The Chinese economy is clearly in competition with the US. With its reform and opening out process, it presents the economic system it has built in China as an alternative to the western-based economic system and promises to build a system that is suitable for each country's own conditions and where political conditions are not put forward. The Chinese economy is growing rapidly and according to many economic indicators, it is in the process of being the world's undisputed biggest economic power. The Chinese economy has important weaknesses as well as strengths. China continues its reform and transformation, and these weaknesses are also expected to be overcome. The study deals with the emergence of China as an economic power through the process of reform and opening out, and the challenge to the western-axis economic system after the 2008 Crisis both by increasing its influence power and developing alternatives within the system. In addition, the strengths and weaknesses of the Chinese economy are analyzed and evaluated within the framework of its competition with the USA.