Başarılı farklılaşma stratejileri: Teori ve uygulamalar
Successful differentiation strategies: Theory and practices
- Tez No: 648224
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu modern iş dünyasında işletmeler, tüm kurumsal, işletme ve fonksiyonel seviyelerde etkili stratejiler uygulayarak sektörlerindeki rakiplerle ilgili rekabet güçlerini korumalıdır. Rekabetçilik en iyi şekilde sadece rekabeti vurgulamakla kalmayıp aynı zamanda piyasadaki şirket için benzersiz bir marka kimliği yaratan rekabetçi ürünler ve hizmetler yoluyla üstün müşteri değeri yaratarak elde edilebilir. Farklılaşma stratejileri her sektördeki işletme için önemli rekabet avantajı sağlayan yönetim araçlarıdır. Bu tezin amacı, stratejik yönetim ve pazarlama alanları açısından temel farklılaşma teorilerini gözden geçirerek ve bu bilgi ile bölgede / ülkede / dünyada farklılaşma başarısı elde etmiş işletmelerin uygulamaları arasında bir bağlantı kurarak işletmelerin başarılarına yol açan kilit farklılaşma faktörlerini tespit etmektir. Bu çalışmanın birinci bölümünde strateji ve rekabet kavramları ile rekabet stratejileri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise farklılaşma ile ilgili kavramlar, yöntemler ve stratejiler ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, dünyada farklılaşma başarısı elde etmiş şirketlerin uygulamaları incelenmiştir. Vak'a çalışması analizi sonucunda elde edilen bilgilerle, literatürde farklılaşma teorileri ile bir köprü kurulmuştur. Sonuç olarak, kilit başarılı farklılaşma faktörleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this modern business world, businesses must protect their competitiveness in relation to their competitors by applying effective strategies at all corporate, business and functional levels. Competitiveness can be best achieved not only by emphasizing competition but also by creating superior customer value through competitive products and services that create a unique brand identity for the company in the market. Differentiation strategies are management tools that provide significant competitive advantage for businesses in every sector. The purpose of this thesis is to identify key differentiation factors that lead to the success of businesses by reviewing the main theories of differentiation in terms of strategic management and marketing areas and establishing a link between this knowledge and the practices of businesses that have achieved differentiation in the region / country / world. In the first part of this study, the concepts of strategy and competition and competition strategies are explained. In the second part, concepts, methods and theories related to differentiation are explained in detail. In the third chapter, the practices of the companies that have achieved differentiation success in the world have been examined. With the information obtained as a result of the case study analysis, a bridge was established with theories about differentiation in the literature. As a result, key successful differentiation factors have been identified.