569 numaralı Karahisar-ı Sahib şer'iyye sicili
- Tez No: 64824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 462
Özet
ÖZET Jeriyye sicilleri, mahkemeye intikal eden meseleler ve kadylaryn verdikleri kararlaryyn kaydedildidi defterlerdir. Bu defterler Osmanly tarihi calytmalarynda önemli kaynaklardan biridir. Özellikle \ehk tarihi çalytmalarynda kyymetli bilgiler muhteva eder. 569 nolu Karahisâr-ı Sâhib Sancağı Şeriyye Sicili 1845 tarihinde tutumuş olup, bu dönemde şehrin sosyal ve iktisadî yapışma ışık tutmaktadır. Bu defterde Osmanlı muhakeme hukukunun XIX. yüzyıldaki işleyişi görülmektedir. Ayrıca defterdeki kayıtlardan Afyon Karahisâr'da yaşayan halkın sosyal statüsü, kültür seviyesi ve şehrin ekonomik yapısıyla ilgili genel bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu belgelerdeki veriler belli bir plan dahilinde değerlendirilmeye tâbi tutulmuştur. Netice olarak XIX. yüzyıl ortalarında Afyon Karahisâr'da sosyal ve iktisadî hayalın son derece hareketli olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABTRACT The religiouscoust report are the registers of Kadi judgement and the matters passing to the court. The registers are one of the important sources at the Ottoman History studies. Especially, they consist of important information on the studies of city history. The Karahisâr-ı Sâhib Sancağı Şeriyye Sicili with 569 number whic registired in 1845, makes clear the city's economic and social structure. In the registers, it has been seen the proceedings of the religious court lowe. Besides, from the registers, are arrived at general information about the citizen level, the economic condition, and the economic structure of city. In this study, the data of registers have been şut to an evaluations according to the noticed plan. Finally, it has been understood that the economic and social life of Afyon Karahisâr had very dynamic at the meadel years of nineteenth century.