Ekonomik istikrar programları ve 1980-1994 Türkiye'deki uygulama sonuçları
Economic stabilization programs and the results of imlication in Turkey, between 1980-1994
  1. Tez No: 64825
  2. Yazar: MEHMET KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA İRBEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ekonomik istikrarsızlıklar, ekonomik istikrar politikaları ve 1980-1994 yıllan arasında Türkiye'de uygulanan istikrar programlan ve bunların sonuçlan incelenmiş ve genelde bu programların başarılı olmadığı ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak, Türkiye ekonomisinin istikran yakalayabilmesi için gerekli görülen düzenlemeler ele alınmıştır. Türkiye'de görülen ekonomik istikrarsızlıkların kaynağında önemli ölçüde, siyasi istikrasızlıklardan kaynaklanan yanlış iktisat politikalarının önemli bir yeri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak, uygulanan istikrar politikaları hakkında toplumda ve siyasilerde güçlü bir iradenin bulunmaması ve yaşanan iktisadi krizler için, yapısal önlemlerden ziyade konjonktürel tedbirlerin uygulanması diğer bir eksiklik olarak görülmektedir. Türkiye'de ekonominin istikrarlı bir yapıya kavuşabilmesi için, kısa vadeli ekonomik dengeleri kurmaya yönelik heterodoks karakterli istikrar önlemlerinin uygulanması ve uzun dönemde ise, yapısal tedbirlerin ele alınması gerekmektedir. Yapısal önlemler kapsamında, kamunun ekonomiyle olan ilişkisinin yemden düzenlenmesi, verimliliği ve arzı arttırıcı politikaların alınması ile mali dengelerin sağlanması zorunluluğu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, economic instabilities, economic stabilization programs, stabilization programs which were implemented in Türkiye between years 1980- 1 994 and their results have been examined. The study results are showing that the programs practiced during this period were not succesful enough. As a result of this fact, necessary arrangements for the establishment of the economic staibilty in Türkiye have also been discussed in this study. Irrational economic policies resulted from political instabilities have played an important role in the economic instabilities in Türkiye. In this context, the non existence of a powerful willingness in both politicians and society for the implementation of stability programs as well as for conjectural measures instead of structural measures is another important factor for economic instability of Türkiye. In the short run, it is necessary to apply Heterodox stabilization programs, for the purpose of establishment of a stable economic structure in Türkiye. In the long run, structural measures must be carry out. The re-organization of the relations between the government and the economy, the policies increasing the productivity and the supply, and arrangement of financial balances are handled within the framework of structural measures. Ill