Terrorist attacks' effects on electoral behavior: The case of the November 2015 Turkish national elections
Terör saldırılarının seçim davranışı üzerinde etkileri: Kasım 2015 Türkiye ulusal seçimleri
  1. Tez No: 648246
  2. Yazar: ECEM VURUŞKANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Artan terörist saldırıları birçok ülkede vatandaşları etkilemektedir. Hükümetler terör örgütleriyle mücadele etmeye çalışırken, vatandaşlar terör saldırılarına farklı şekillerde tepki vermektedir. Terör ve seçmen davranışı literatüründe terör saldırıları ile terörün kamuoyundaki önemi arasındaki ilişki gözardı edilmektedir. Bu sebeple, bu tez çalışması terör saldırılarının terörün kamuoyundaki önemine olan etkilerini Türkiye özelinde çalışmaktadır. Türkiye'deki Haziran ve Kasım 2015 genel seçimleri arasındaki dönemde seçmenler daha fazla dikkat gerektiren terör saldırılarının hızla yoğunlaşmasına tanık olmuştur. Bu bağlamda, terör saldırılarının Türk seçmenlerin gözünde terörün öneminin seviyesini artırdığını savunuyorum. Sadece saldırıların sıklığı degil, terör örgütlerinin hedef seçimi de terörün önemli olarak görülmesini etkilemektedir ve hem sivillere hem de güvenlik güçlerine yönelik saldırıların terörün öneminin artmasına yol açması beklenmektedir. Ayrıca, saldırıların politik amaçlarına uygun olarak belirli bölgelerde yoğunlaşması ve seçmenlerin sağ partileri desteklemeleri de saldırıların terörün önemli olarak değerlendirilme etkisini analiz etmek için diğer ilgili faktörlerdir. Ampirik analizler, bireysel düzeydeki verilerin il düzeyindeki terörizm verileriyle birleştirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Ampirik sonuçlar teorik beklentilerle paralel olarak terör saldırılarının terörün kamuoyundaki önemini arttırdığını; ve hedef tipinin, saldırıların belirli bölgelerde yoğunlaşmasının ve sağ partilerin desteklenmesinin de toplum tarafından terörün önemli bir sorun olarak görülmesini etkilediğini göstermektedir. Ancak, saldırıların belirli bölgelerde yoğunlaşmasının ve sağ partilerin desteklenmesinin etkileri artan terör saldırılarına bağlı değildir.
Özet (Çeviri)
Increasing terrorist attacks impact citizens in many countries. While governments try to deal with terrorist organizations, citizens react to terrorist attacks in different ways. In the terrorism and electoral behavior literature, the relationship between terrorist attacks and terrorism saliency in public opinion is disregarded. Therefore, this thesis studies the effects of terrorist attacks on terrorism saliency with the case of Turkey. During the period between the June and November 2015 Turkish national elections, the Turkish electorate witnessed an intensification of terrorist attacks which requires further attention. In this regard, I argue that terrorist attacks increase the level of terrorism saliency in the eyes of Turkish electorate. Not just the frequency of attacks, but the target selection of terrorist organizations also affects the level of terrorism saliency, where both attacks against civilians and security forces are expected to lead to increased terrorism saliency. Moreover, concentration of attacks in certain regions in accordance with their political aims and voters' support for right-wing parties are other relevant factors to analyze the effect of attacks on terrorism saliency. Empirical analyses are conducted by merging individual level data with terrorism data at the province level. The empirical results are in line with the theoretical expectations indicating that terrorist attacks increase terrorism saliency in the public opinion; and the target type, concentration of attacks, and supporting right-wing parties also affect terrorism saliency. However, concentration of attacks and supporting right-wing parties' effects on terrorism saliency are not conditional on increasing terrorist attacks.