Silenced memories: Yazidi women in Turkey
Sessiz hafızalar: Türkiye'de Ezidi kadınları
  1. Tez No: 648247
  2. Yazar: NAZLI HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, Ezidi kadınların süre giden şiddete dair anlatılarını ve şiddet içeren hafızanın günlük hayat pratiklerine etkilerini ele almaktadır. Anlatılar Ezidi kadınlarla yapılmış olan sözlü tarih görüşmelerine ve Mardin'de üç köyde yapılmış olan katılımcı gözleme dayanmaktadır. Araştırmaya katılanların sıklıkla kullandığı bir kelime olarak 'korku' süre giden şiddet haline referans vermektedir ve tez, topluluk içerisindeki korku dolanımını anlatılar, bedensel tepkiler ve günlük pratiklerin dönüşümünü incelemektedir. Bu araştırma göstermektedir ki yas ritüelleri ve mezarlıklarla etkileşim, bu bölgede yaşayan Ezidiler'in gündelik hayatının ve sosyal ilişkilerinin şekillenmesinde kilit bir rol oynamaktadır. Tez aynı zamanda, devam eden göç ve toplumsal dönüşümün bir sonucu olarak yas uygulamalarının nasıl cinsiyetlendirildiği ve nasıl giderek dijitalleştiğini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the narratives of Yazidi women on the chronic state of violence and the effects of violent memories in shaping their everyday life. The narratives derive from oral history research with Yazidi women and participant observation conducted in three villages of Mardin. Fear was the most common word used by the research participants to refer to the chronic state of violence, and this thesis analyzes the circulation of fear in the community through the narratives, bodily reactions and evolution of daily practices. The research shows that mourning rituals and interaction with graveyards constitute a key aspect of every life and social relationships among Yazidis in this region. In this thesis, I analyze the ways in which mourning practices are gendered and increasingly digitalized, as a result of the ongoing migration and social transformation.