The measures introduced by France in response to 2015 Paris attacks and their effects on society
2015 Paris saldırılarından sonra Fransa'da alınan önlemler ve bunların topluma yansımaları
  1. Tez No: 731594
  2. Yazar: ANIL AŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FARUK ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kasım 2015 Paris terör saldırıları Fransa'yı ve tüm Avrupa'yı derinden etkiledi. Böyle bir felaketin süreci ve sonrası çeşitli alanlarda incelenmiştir. Siyasal ve toplumsal etkileri günümüzde de devam etmektedir. Tez kapsamında Fransa tarihi, sosyal ve güncel olaylar temelinde incelenmiştir. Bu bağlamda terör saldırılarına giden süreçte Fransa'nın toplumsal dinamiklerini oluşturan dil, tarih, kimlik, kültür, göç gibi unsurlar incelenmiştir. Bu çalışmanın odak noktası, Kasım 2015 Paris terör saldırılarının ardından alınan önlemler ve bunların topluma yansımasıdır. Terör saldırıları sonrası alınan önlemler ve topluma yansımaları Kopenhag Okulunun güvenlikleştirme teorisi temelinde açıklanmıştır. Sonuç olarak bu tezde 2015 saldırıları ve sonrasında alınan tedbirlerin Fransız toplumunda ayrımcılığın, İslamofobinin ve yabancı düşmanlığının artmasına katkıda bulunduğu iddia edilmektedir. Kasım 2015 Paris saldırganlarının göçmenlik geçmişi, Fransa'da alınan önlemleri ve kararları etkilemiştir. Bu saldırı ve tedbirlerin ardından toplumda hali hazırda mevcut olan ayrımcılık, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi durumlarda artış ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The November 2015 Paris terrorist attacks deeply affected France and all of Europe. The process and aftermath of such a disaster has been studied in various fields. Its political and social effects still continue even today. Within the scope of the thesis, France has been examined on the basis of historical, social and current events. In this context, in the process leading up to the terrorist attacks, elements such as language, history, identity, culture, immigration, which constitute the social dynamics of France, were examined. The focus of this study is the measures taken after the November 2015 Paris terrorist attacks and its reflection on society. The measures taken after the terrorist attacks and their reflections on the society were explained on the basis of the securitization theory of the Copenhagen School. As a result, it is claimed in this thesis that the 2015 attacks and the measures taken after it have contributed to increased discrimination, Islamophobia and xenophobia in the French society. The fact that the offenders of the November 2015 Paris terrorist attacks had a migration background affected the measures taken in France. After these attacks and measures, the already existing discrimination, Islamphobia and xenophobia have increased in France.