Additive manufacturing of magneto-responsive and bio-compatible materials
Manyeto-duyarlı ve biyo-uyumlu malzemelerin ekmeli üretimi
  1. Tez No: 648248
  2. Yazar: YAZAN NITHAM YOUSEF ODEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, manyeto-duyarlı ve biyo-uyumlu malzemeler, eklemeli imalat teknolojisiyle tasarlanmış ve basılmıştır. Biyo-uyumlu materyaller tıp bilimlerinde ve biyomedikal mühendisliğinde trend olduğundan, manyeto duyarlı malzemeler potansiyel bir çığır açmaktadır. Biyo-uyumlu malzeme kullanırken manyetik özelliklerin yeteneklerinden yararlanmak, 3D baskı teknolojisi için hedeftir. Bu tez çalışması sırasında, manyeto duyarlı materyal olarak demir pul tozu; foto iyileştirilebilir pentaerythritol triacylate (PETA-LAP), epoksi bazlı foto-rezist SU-8 ve sito-uyumlu jelatin, selüloz ve aljinat karışımları ile karıştırılarak 3D yazıcı mürekkebi geliştirilmiştir. Bu malzemeler biyolojik olarak uyumlu, FDA onaylı ve / veya foto iyileştirilebilir özelliklerinden dolayı test edilmiş ve seçilmiştir. Uygulamaya ve malzemeye bağlı olarak çeşitli şekiller basılmıştır. Her malzeme için en iyi konfigürasyon seçilmiştir ve karşılaştırılmıştır. Geliştirilen malzemeler hedefli ilaç dağıtımından (nano) biyokimyasal cihazlara (metrik) kadar geniş yeteneklere ve kullanımlara yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, magneto-responsive and bio-compatible materials were designed and printed using additive manufacturing technology. As biocompatible materials are trending in medical sciences and biomedical engineering, magneto-responsive materials are a potential game-changer. Utilizing the abilities of magnetic properties while using biocompatible material is the target for the 3D printing technology. During this thesis study, several types of inks were prepared using iron flake powder as the magneto-responsive material, mixed with photocurable pentaerythritol triacylate (PETA-LAP), epoxy-based photoresist SU-8 and a cytocompatible ink of gelatin, cellulose, and alginate. These materials were tested and chosen because of their properties being either biocompatible, FDA approved, and/or photocurable. A variety of different shapes were printed depending on the application and the material. The finest configuration for each material was selected and compared. This leads to wide abilities and uses starting from taking control of drug delivery (nano) ending with building biomedical devices (metric).