Effect of cement based grout on different water/cementratios on unit socket resistance for Gaziantep basalt stone
Çimento bazlı groutun Gaziantep basalt taş için ünite soketdirenci üzerine farklı su / çimento oranlarına etkisi
- Tez No: 648256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gaziantep ve civar illerde bulunan bazalt taşının birim çevre sürtünmesi ile tek eksenli basınç dayanımı arasındaki ilişkinin deneysel olarak incelenmesidir. Bazalt taşının tek eksenli basınç dayanımının delikli ve pürüzsüz kayaçlar arasında ciddi farklar beklenmektedir, deneyler Gaziantep'te farklı sahalardan alınan bazalt numuneleri üzerinde farklı su-çimento oranındaki durumlar için gerçekleştirilmiştir , Gaziantep bazalt taşı için özellikle delikli kayaçlarda gerçek durumdan çok daha düşük çevre sürtünmeleri ve düşük kabuller görülmüştür.Bunun için bu araştırmaya gerek duyulmuştur. Bu çalışmada su-çimento oranındaki değişimler ile groutların dayanımı artırılmıştır ancak birim çevre sürtünmesinde ciddi değişikler saptanmamıştır.Bunun sebebi olarak groutun düşük çekme dayanımı söylenebilir. Gaziantep bazalt taşının delikli ve deliksiz durumlarda sıyrılma açının çok yakın olmadığı ikisininde bazalt taşı olmasına rağmen deliksiz taşın yaklaşık iki kat dayanım gösterdiği saptanmıştır. Buna gerekçe olarak deliksiz taşın pürüzsüz ve boşluksuz olduğundan basınç dayanımı yüksek iken, yüzey alanı pürüzsüz olduğudan sürtünme direnci düşüktür.Bu ampirik çalışma sonucunda Gaziantep bazalt taşının birim cilt sürtünmesi için bir doğrusal korelasyon önerilecektir.Bu nedenle bu tezde bahsedilen bazı yöntem ve metotların alt limitleri kullanılması tasarımı güvenli tarafta kılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between unit perimeter friction and uniaxial compressive strength of basalt stone in Gaziantep and surrounding provinces.Basalt stone uniaxial compressive strength is expected to be significant differences in the ventilating and smooth, experiments were carried out for different water-cement ratio conditions on samples taken from different sites in Gaziantep. For Gaziantep basalt stone,especially in hollow rocks, much lower environmental friction and low assumptions were observed than the real situation. For this purpose, this research was needed. In this study, the resistance of grouts has been increased with changes in water-cement ratio, but no serious changes have been detected in unit perimeter friction. The reason for this can be said to be the low tensile strength of concrete. Gaziantep basalt stone was found to be nearly two times stronger than the ventilating stone even though the basalt stone is not close in both ventilating and smooth. As a reason for this, the friction resistance is low since the smooth and gapless carried without holes are high compressive strength and the surface area is smooth. In this study a linear correlation Gaziantep basalt transported unit will be recommended for use in skin friction estimate. Therefore, the lower limit of some methods used in this work would be safer for said design.