Conversion and Ghazi-King identity in the 1436-7 anonymous Battalname
1436-7 anonim Battalnamesinde din değiştirme ve Gazi-Kral kimliği
- Tez No: 648255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERENC PETER CSIRKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezin ana odak noktasını 1436-7 Anonim Battalnamesi oluşturmaktadır. Tezin ana amacı ise, Anonim Battalname'nin içeriğinin din değiştirme, gazi ve gazi-kral konseptleriyle birlikte Anonim Battalname içerisinde değerlendirilmesidir.İlk bölümün amacı eser içerisindeki çeşitli din değiştirme anlatılarının analizi üzerinedir. Özellikle de zor kullanılarak, gönüllü olarak ve geleneksel yollar kullanılarak yapılan din değiştirmeler üzerinde durmaktadır. Bununla birlikte Osmanlı erken dönemi içerisinde bulunan bağdaştırıcı yapı içerisinde anlatıdaki muhtemel değerleri incelemektedir. İkinci bölümün amacı ise 1436-7 Anonim Battalnamesini, anlatı içerisindeki gazi ve gazi kral konseptlerini inceleyerek bağlamına oturtmaya çalışmaktır. Bunun için, bu bölüm anlatı içerisindeki Halife, yönetici ve kahraman gibi farklı katmanlardaki otorite yapılarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the Anonymous Battalname of 1436-7, examining its components in regard to religious conversion narratives as well as Ghazi and Ghazi-King concepts. The first chapter aims to analyze different conversion narratives within the manuscript, especially conversion narratives involving coercive, voluntary and institutional elements. By doing so, it attempts to examine the possible values within the narrative by their relations to the syncretic nature of the early Ottoman period. The second chapter aims to place the Anonymous Battalname of 1436-7 to it's context by examining the ghazi and ghazi-king identities of the narrative. To achieve it, this chapter analyzes different levels of authority and different levels of contextual layers, namely: the Caliph, the ruler and the champion.