Development of a yogurt fermentation model based on electrical classification
Yoğurt fermentasyon modelinin elektriksel sınıflandırma ile kurulması
- Tez No: 648260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FATİH TABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, yogurt fermentasyon sürecinin genelleştirilmiş bir modeli kurulmuştur. Bu süreçte yer alan kimyasal ve mikrobiyolojik olaylar detaylı şekilde anlatılmıştır. Çalışmanın zayıf ve güçlü yanları sonuçlar kısmında tartışılmıştır. Bu sonuçlar, araştırmacılar, öğrenciler, ve özellikle akıllı yoğurt makinesi yapmak isteyen şirketler için faydalı olacaktır. Günümüzde, gelişen sensör teknolojileri sayesinde hassas şekilde ölçüm yapmak mümkün. Fakat, düşük maliyet ile hassasiyetten ödün vermeyerek ölçüm yapmak için daha ileri teknikler ve sistem bilgisi gerekmektedir. Yoğurdun en belirleyici özellikleri ekşilik ve kıvamdır. Mühendislik tarafında bu parametreler pH ve viskozite ile doğrudan bağlantılıdır. Çalışmanın ilerleyen kısımlarında yoğurtta pH ölçümü için alternatif ve ucuz sensörler/sensor sistemleri kullanılmıştır. Bu çalışmayı uygun bir şekilde gerçekleştirmek için bir veri toplama ve işleme düzeneğine ihtiyaç duyulmuştur. Bu düzenek, farklı ortamlarda deney yapılabilmesi için taşınabilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Veriler, spesifik olarak o büyüklüğü ölçmek için tasarlanan sensörlerle toplanmıştır. Ardından, alternatif ölçüm yöntemleri ve ekipmanlar sunulmuştur. Son olarak, verilerin doğruluğunu sağlamak için laboratuvar cihazları kullanılmıştır. Günümüzde, bütün dünyayı etkisi altına alan ve yüksek derecede bulaşıcı olan COVID-19 sebebi ile insanlar yiyeceklerini evde yapmaya daha çok yönelmektedir. Yoğurdun bilinen sağlık faydaları da göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışma en deneyimsiz insanların bile evde kaliteli yoğurt yapması için gerekli olan kontrol sisteminin temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a generalized model of a yogurt fermentation process is constructed. The chemical and microbiological events that take place during this period were thoroughly inspected and presented. Strengths, weaknesses, and rooms for improvement of this study are presented in the conclusions section. These results are very beneficial for researchers, students, and especially, companies that are willing to produce clever household yogurt machines. Nowadays, one can utilize the most recent sensor technologies to gather data of any kind, very accurately. However, doing it for low cost while compromising minimal accuracy requires more advanced techniques and system knowledge. In the case of yogurt, the most determining properties are acidity and texture. From an engineering standpoint, these properties are directly correlated with pH and viscosity. Alternate, relatively cheap, but strong methods to measure pH are presented in the upcoming parts of this study. A data acquisition setup was required to record the information that is collected by the sensors. Also, the system is designed to be mobile so the experiments can be carried out in multiple environments. Data was collected from sensors that are specifically designed for that purpose. Then, alternative measurement methods and equipment were proposed. Finally, laboratory devices were used to ensure the validity of the collected data. Due to a recent, highly contagious virus called COVID-19, people around the world are becoming increasingly involved with making their food at home. Since yogurt is a greatly appreciated dairy fermented product due to its various benefits, this study will form the basis of a control system that even the least experienced individuals can make decent quality yogurt at home with.